Jak vyrobit postel

Pro nábytek se drtivá většina z nás vydává do nábytkových diskontů, truhlářství nebo zkrátka jakýchkoliv prodejen nábytku. Šikovný domácí kutil ale zvládne nějaký ten jednodušší kousek nábytku vyrobit i sám doma. Stačí znát ten správný postup a mít k dispozici potřebný materiál.  Moderní doba ale občas nabídne i nějaký ten fígl, díky kterému například právě výrobu postele můžete zvládnout snadno, rychle a doslova za pár korun.

Nábytek z recyklovaných palet

Trendem současnosti je recyklace, při které se staré nepotřebné věci využívají na výrobu nových. Někdy pak na nové věci vůbec nepoznáte, že je vyrobena z recyklovaného materiálu, jindy naopak její původní využití přímo bije do očí. Není to ale nijak na závadu, naopak, takový předmět má svůj osobitý styl. Například takový nábytek z palet. Konferenční stolek, věšák na oblečení, pohovku nebo právě i postel můžete poměrně snadno vyrobit ze starých nepotřebných palet, snadno a s malými náklady.

Jak vyrobit postel z palet

Rozhodnete-li se pro výrobu postele z palet, budete muset dřevěné palety nejprve upravit. U nových méně či vůbec, u starších pravděpodobně více. Především je zapotřebí palety zbrousit a srovnat tak jejich povrch. Následně můžete začít natírat barvou nebo lakovat – podle toho, co se vám více líbí nebo hodí do interiéru.

Spojíte-li vruty k sobě dvě palety položené vedle sebe, máte postel pro jednoho i s roštem. Spojíte-li čtyři, máte letiště pro dva. Aby však postel nebyla příliš nízko u země, je vhodné mít palety ve dvou řadách na sobě, což bude vyžadovat dvojnásobný počet palet. Z praktického hlediska se také bude hodit bočnice zabraňující sklouzávání matrací. Desky pro její výrobu můžete opět „vyjmout“ ze staré palety.

Jak vyrobit klasickou postel

Samozřejmě si ale při troše šikovnosti a vlastnictví potřebného nářadí a materiálu můžete vyrobit sami i klasickou postel. Při výrobě postele a volbě rozměrů mějte ale na paměti, že matrace jsou obvykle standardizovaných rozměrů. Ideálně proto přizpůsobte velikost plánované postele jim.

Základem konstrukce by mělo být masivní dřevo a pevný spoj. Na konstrukci postele budete potřebovat dvě desky tloušťky 25 mm, délky dle šíře postele (např. 180 cm) a šířky podle požadované výšky postele (např. 50 cm). K tomu dále 6 podpěrných hranolů vysokých o 10 cm méně, než je šířka desek (tedy např. 40 cm). Desky budou tvořit čelo a spodní část postele, hranoly nohy. Přišroubujeme tedy pomocí vrutů hranoly na kraje a do středu každé desky. Horní hrana hranolů bude ale o 10 cm níže, než hrana desek. Na hranoly totiž přijdou ještě tři dlouhé spojovací hranoly 10×10 cm o délce podle požadované délky postele (cca 2 m). Tyto příčné spojovací hranoly připevněte kolmo shora k hranolům tvořícím nohy, a to pomocí kovových úhelníků. Na plochu postele namísto roštu použijte plnou dřevotřískovou desku tloušťky 25 mm. Rozměr je dán vytvořenou plochou postele. Aby navíc nesjížděly matrace, je vhodné vytvořit bočnici, a to ze dřeva šíře 20 cm, které připevníte na boční hranoly tak, aby bočnice nahoře přečnívala. Pak už stačí jen položit matrace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno