Jak vyrobit pískoviště?

Pískoviště je pro každého z nás spojeno s mnoha zábavnými zážitky z mládí. I pro naše děti představují pískoviště velkou zábavu. Možnost kreativního tvoření, stavění jednoduchých hradů, báboviček, silnic i tunelů patří k zábavám, které děti prostě neomrzí. Ovšem při hraní dítěte na pískovišti dětského hřiště mají mnozí z nás obavy. Veřejná pískoviště jsou přímo zdrojem bakterií. Ty tam mohou přinášet ostatní děti v podobě jídla, které se do písku zahrabe, odpadků a znečistit písek mohou i potulná zvířata. Proto je pro majitelé rodinných domků vhodnou volbou výstavba vlastního pískoviště.

Čím začít?

Jako před začátkem každé práce je i stavba pískoviště třeba nejdříve důkladně naplánovat. Musíte e rozhodnout, jaký materiál pro stavbu využijete. Nejčastější volbou je samozřejmě dřevo. Je nejlépe dostupné a práce s ním je jednoduchá. Pak ještě musíte rozhodnout tvar pískoviště a z jakého dřeva bude vyrobeno. Nejčastějšími tvary jsou obdélníky nebo čtverce. Pak přichází na řadu rozhodnutí, zda stavět z kulatin nebo fošen a prken.

Kulatiny nebo fošny?

Každý z těchto materiálů má svá pro i proti. Při stavbě pískoviště z kulatin se bude jednat o masivní a odolnou stavbu. Do kulatin stačí pouze vyřezat příslušné otvory tak, aby do sebe jednotlivé klády dokonale zapadaly. Na celou stavbu nemusíte použít jediný hřebík. Ovšem nákup kulatin se řadí k dražším variantám. Při stavbě pískoviště z prken se jedná o levnější variantu. Nejjednodušším způsobem je nařezat prkna na příslušnou délku tak, aby zapadaly přímo jedno k druhému. Pomocí rohových spojek a šroubů je spojit a v rozích vyztužit latí. Na delších stranách musíme ale zabránit tomu, aby se po nasypání písku strany vyboulili. Z venkovní strany je tedy zajistíme kolíkem. Pokud v sobě máte více zručnosti, můžete na pískoviště vyrobit i kryt, abyste v noci zabránili přístupu koček a špinění písku.

Co dát pod písek?

Před samotnou stavbou pískoviště musíte ještě zabránit tomu, aby do písku neprorůstal plevel a rostliny. To jde velmi jednoduše. Nejprve pod místem pískoviště odstraníme trávu a byliny. Jako podloží můžeme využít klasickou fólii na záhonky, která se využívá například pod mulčovací kůry. Princip zůstává stejný – zamezit rostlinám prorůstat a zajistit odvedení vlhkosti. Pak už vám stačí pouze nasypat písek do pískoviště a vaše děti se mohou těšit skvělé zábavě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno