Jak vyrobit pergolu?

Výstavba pergoly se řadí ke složitějším druhům výstavby, na které si mnoho z nás netroufne. Pokud ale patříte mezi zručné kutily a chcete si dokázat, že na to máte, tak vám ve stavbě pergoly nic nebrání. Pokud se do stavby pergoly opravdu pustíte, zjistíte, že se nejedná o nic co by s trochou šikovnosti, kvalitního materiálu a nářadí nešlo zvládnout.

Nejdůležitější je správné zakotvení

Před samotným začátkem stavebních prací si zhotovte alespoň náčrt celé stavby. Rozhodněte, jak bude pergola vypadat a jaké dřeviny budou nejvhodnější. Pak začne příprava základů. Trámy, které budou sloužit jako základní konstrukce musí být důkladně upevněny. V místě stojných trámů udělejte díry do země minimálně 60cm a vylijte betonem. Vše nechte důkladně zaschnout. Na betonové patky následně přivrtejte držáky trámů. Nejčastěji se využívají trámy 15x15cm. Přípravu na pergolu máte hotovou a může začít samotná stavba.

Před začátkem stavby dřevo ošetřete a nalakujte

Ještě než začnete se samotnou stavbou pergoly, je nutné ošetření dřeva. Pokud dřevo bude pouze upravené z pily, je nutné ho nejprve ošetřit. Ošetření dřeva provádíme mořidly, které dřevo ochrání před červotoči a ostatními škůdci. Pak ještě dřevo nalakujte a nechte zaschnout. Po zaschnutí dřeva můžete začít stavět kostru pergoly. Do držáků připevňujeme jednotlivé trámy přímo svisle pomocí vodováhy. Nezapomeňte, že jedna strana musí být vyšší, kvůli zachování spádu. Vršky trámů spojíme pomocí spojovacích železných prvků nebo šikmých dřevěných vzpěr dalšími trámy. Když je tato kostra hotová, máte polovinu úspěchu za sebou.

Ještě střecha a máte vyhráno

Podle zkosení střechy připravíme podklad samotné střešní krytiny. Konstrukce střechy je závislá na druhu střešní krytiny. Nejčastěji se na zastřešení pergoly využívají asfaltové šindele. Příprava střechy probíhá tak, že na střeše podélně rozmístíme stavební latě o rozměrech 10x6cm s mezerami 1-1,5m. Přes tyto latě namontujeme desky nebo prkna, která budou sloužit jako podklad pro asfaltové šindele. Pak stačí jen připevnit šindele a pergola je hotová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno