Jak vybrat elektrokotel

Pokud jde o vytápění, elektrokotel poháněný elektřinou jistě umí nabídnout velice efektivní a pohodlné řešení s nízkými náklady. Je ale potřeba vybrat ten správný kotel. V opačném případě vám totiž vytápění elektrokotlem může udělat pořádnou díru do rodinného rozpočtu.

Výhody moderního elektrokotle

Díky moderním technologiím se elektrokotle dnes stále častěji objevují v nových či rekonstruovaných bytech a domech. Důvody jsou prosté. Moderní kvalitní elektrokotel nabízí vysokou účinnost, komfortní vytápění a navíc malé náklady. Ti, kteří k topení využívají elektrickou energii, totiž mohou od dodavatele elektřiny využít výhody nízkého tarifu, díky kterému mají 20 hodin denně nižší sazbu za spotřebovanou energii, a to nejen v kotli, ale v celé domácnosti. Moderní chytrý kotel se vám pak bude spínat jen tehdy, kdy „poběží“ nízký tarif. Navíc na rozdíl od plynového kotle, u elektrokotle odpadají vysoké počáteční investice, jako je třeba plynová přípojka nebo komín. Mimo to, elektrokotel je ekologicky zcela neškodný. Pokud jde o cenu samotného zařízení, elektrokotle se pohybují mezi 20 a 25 tisíci korunami. Elektrokotle s kombinací ohřevu teplé užitkové vody jsou dražší asi o 5 až 10 tisíc korun.

Jak vybírat elektrokotel?

Základním parametrem, který by vás při výběru elektrokotle měl zajímat, je výkon. Optimální potřebný tepelný výkon se samozřejmě liší u každé stavby, jednak s ohledem na její rozlohu, ale třeba také na energetickou náročnost. Jiný výkon kotle budete potřebovat u nízkoenergetického domku o sto metrech plochy, a jiný u starší nezateplené vily s rozlohou tři sta metrů čtverečních. Pokud chcete elektrokotel pouze jako doplňkový zdroj v topné soustavě, samozřejmě postačí výkon nižší. Pokud potřebujete naopak výkon opravdu vysoký, můžete kotle propojit, tedy takzvaně zapojit do kaskády. V nabídce najdete nejčastěji kotle s výkony od 2 do 45 kW. S výběrem optimálního výkonu by vám měl poradit prodejce.

Co dalšího by elektrokotel měl umět?

Pokud chcete topit efektivně a s ohledem na finance, vsaďte na moderní technologie. Moderní chytré elektrokotle samy rozpoznají, kdy je v dané nemovitosti aktivní sazba nízkého tarifu, a pouze v tuto dobu se případně aktivují. Pokud tedy chcete topit chytře a úsporně, ptejte se po elektrokotli s HDO systémem (HDO = hromadné dálkové ovládání), který toto umožňuje.

Jak vlastně funguje elektrokotel?

Elektrokotel tvoří ocelová nádoba, do které jsou zabudované topné tyče, teplotní sonda topení a bezpečnostní termostat. Elektrokotel ve skutečnosti není topením v pravém slova smyslu, neboť elektrokotel pouze ohřívá vodu, která proudí kolem topných tyčí a ohřívá se. Horká voda je následně pomocí oběhového čerpadla proháněna topnou soustavou objektu (radiátory, podlahové topení) a svůj teplotní potenciál tak předává okolnímu vzduchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno