Jak správně změřit velikost dveří a zárubní?

Rekonstruujete a v rámci rekonstrukce vás čeká výměna dveří? Nebo stavíte nové bydlení a jedním z následujících kroků je i nákup dveří a zárubní? Nejste si jistí, jaký rozměr budete vlastně potřebovat a jak vše změřit? Podle čeho se udává velikost? V následujícím článku zodpovíme vše, co potřebujete ohledně rozměrů vědět, abyste si dokázali vybrat sami.

Nejprve zárubně a stavební otvor

Ještě před samotným výběrem a měřením dveří je zapotřebí změřit správně zárubně. Tedy pokud nebudete při rekonstrukci nechávat stávající. Zárubeň a otvor pro ni je zapotřebí připravit tak, aby se do nich následně vešly dveře zcela bez problémů. Většina vchodových i interiérových dveří má typizované rozměry. Pokud nechcete utrácet za atypické provedení, připravte otvor pro zárubně přesně. Obloukové zárubně ubírají prostor dveřím. Musíte počítat s tím, že vám na každé straně seberou 5 cm místa pro dveře. Do stavebního otvoru 90 × 202 cm se přesně vejde oblouková zárubeň pro dveře 80 cm.

Jak správně měřit dveře?

Při měření je nutné znát základní pojmy. Výška je typizovaná – 197 cm. Jiná výška než 197 cm už je atypický rozměr. Případně se dveře dají i zkrátit a u specializovaných výrobců lze objednat i atypické rozměry. Rozhodující je šířka. Jak se měří? Dvěma základními způsoby – ve falci a mimo něj. Co je vlastně falc? Měření šíře ve falci znamená měření dveří na jejich kratší straně. Tedy na straně, která zapadá do zárubně. Nelekejte se, protože rozměr ve falci je obvykle o něco větší, než je udávaný typ dveří. Pro dveře 80 je rozměr ve falci 82 cm. Měřit se dá i maximální šířka, což je rozměr větší strany. Ten je větší přibližně o 5 cm.

Interiérové dveře BRAGA plné

Levé nebo pravé?

Každý z nás ví, kam se budou otevírat. Problém ale bývá správně určit jejich stranu. Levé nebo pravé? Řešení je jednoduché. Postavíte se před dveře (nebo před otvor) na straně, kde jsou širší, tedy na té straně, kde se budou otevírat směrem k vám. Pokud budou panty na zárubni na levé straně, potřebujete dveře levé.  Jestliže na pravé straně, kupte dveře pravé. Pak už stačí jen vybrat takové vchodové a interiérové dveře, které se budou svým designem co nejlépe hodit do vašeho interiéru. Pro výběr můžete využít eshop grimax.cz.

grimax.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno