Pořídili jste si krb či se ho chystáte pořídit, ale nevíte jak v něm správně topit? Někomu se to zdá triviální, přesto je dobré si přiblížit několik základních informací.
Topení v krbu
To, jak topit v krbu, se samozřejmě odvíjí od toho, čím topíte. My si přiblížíme jak správně topit dřevem.
Důležitý je již samotný výběr dřeva a jeho kvalita. Na roztopení se více hodí měkká dřeva, po roztopení tvrdší, která déle hoří, a uživatel krbu nemusí tak často přikládat. Chcete-li přikládat co nejméně, volte dřevní brikety.
Do krbu byste neměli však dávat každé dřevo, které vám přijde pod ruku. Vyvarujte se odpadnímu dřevu, ale i takovému, které je lakované, barvené, mořené či má v sobě jakákoliv pojiva.
Dřevo do krbu by mělo být dostatečné proschlé a určené pro vytápění. Jde o palivové dřevo. Nebude-li dřevo dostatečně proschlé, špatně hoří a více kouří.
Ideální vlhkost dřeva používaného k topení je do 20%, přičemž právě pokácené dřevo má vlhkost kolem 50%. Není vhodné mít ani příliš suché dřevo. Rychleji hoří, a to je samozřejmě ekonomicky náročnější.
Co je to zahlcení a jak se mu vyvarovat?
Zahlcení se projevuje při nesprávném topení. Vzniká, pokud se správně neotevírá přívod vzduchu. Dřevo si pak bere příliš kyslíku a vzniká velké množství nespálených zápalných plynů. Proto je důležité při přikládání dřeva na žhavé uhlí vždy dostatečně otevírat přívod vzduchu.
Výhody topení dřevem
Topení dřevem je v současné době oblíbené z několika důvodů. Jeho hlavní výhodou je cena. Patří stále mezi nejlevnější způsoby vytápění. Výhodou je i to, že jde o snadno dostupnou a obnovitelnou surovinu. Nevýhodu lze spatřovat v tom, že je třeba mít prostory pro uskladnění dřeva, ale také je tu náročnější obsluha – přikládání do kamen a likvidace popela.