Jak připravit stromy a keře na zimu?

I na podzim vás čeká na zahradě spousta práce. Před tím, než udeří první mrazíky, udělejte si čas o některém z víkendů a věnujte se stromkům a keřům, které na své zahradě máte vysázené. Podzim je také vhodnou dobou na sázení nových ovocných stromků.

Sázení ovocných stromů

Právě v těchto dnech je ideální čas na výsadbu ovocných stromků. Před tím, než je zasadíte, je nutné dobře obdělat

Jabloň vám bude plodit krásná jablka
Jabloň vám bude plodit krásná jablka

půdu. Proveďte tedy její prokypření a následně je také přihnojte kvalitním podzimním hnojivem.

Výsadba se provádí tak, že pro každý stromek připravíte jamku, kterou důkladně zalijete vodou. Do vytvořené jámy pak nasypte zeminu a stromek do ní vsaďte. Zeminu pak pevně přitlačte, aby se v ní stromek dobře uchytil. Důležitá je pravidelná zálivka. Tu provádějte po celý podzim.

Péče o vzrostlé stromy

Stromy, které již na vaší zahradě rostou, je před zimou vhodné prořezat. Zbavíte se tak starých a uschlých větví, které by jinak stromy oslabovaly. Na silnější větve použijte motorovou pilu. Poté, co je ořežete, přichází na řadu štípačka na dřevo. Díky ní si větve jednoduše nasekáte na menší kousky, které pak můžete po oschnutí použít jako palivo do kamen, kotle či krbu.

Na menší kousky použijte drtič větví. Nadrcené větve pak použijte na kompost. Kompostér se spolu s dalším bio odpadem postará o jejich zpracování. Vzniklý kompost pak využijte jako hnojivo.

Ochrana stromů před sluníčkem

Praktickou záležitostí je také ochrana stromků před slunečním zářením. Tu provedete natřením vápennou barvou, kterou lze zakoupit v hobby obchodech a potřebách pro zahrádkáře a kutily.

Kromě stromů se nezapomeňte věnovat také trávníku. Během podzimu pravidelně shrabujte spadané listí, aby byl trávník čistý a mohl „dýchat“. Práci si ulehčíte, pokud použijete zahradní vysavač. Zejména u zahrad, v nichž je velké množství listnatých stromků, bude tento pomocník velmi přínosný a užitečný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno