Jak postavit zahradní domek

Chybí vám na zahradě vhodné útočiště pro náčiní i útulné místečko k posezení u odpolední kávy? Pak se poohlédněte po zahradním domku, který si můžete objednat kompletně od profesionální firmy, nakoupit jako stavebnici a poskládat, nebo dokonce kompletně vyrobit svépomocí.

Co budete potřebovat ke svatbě zahradního domku

Nejběžnější materiál pro konstrukci zahradního domku je dřevo. Ke stavbě tohoto druhu budete potřebovat dřevěné hranoly, desky, spojovací materiál a nářadí. Dále se pak neobejdete bez střešní krytiny a hodit se bude i ochranná nátěrová barva.

Než začnete stavět

Před samotnou výstavbou zahradního domku je však zapotřebí připravit si adekvátní základy. Těmi mohou být například betonové patky nebo dřevěné pražce. Jejich počet i rozestupy závisí na rozměrech zahradního domku i použitém materiálu. Vyšším počtem nikdy nic nezkazíte, nezbytnou nutností je ale znalost přesných budoucích rozměrů domku. Úplně jako první tedy dobře plánujte a měřte.

Postup stavby

Samotnou stavbu začněte postavením rohových svislých hranolů a jejich ukotvením k základu. Pokud kromě rohových hranolů využijete i hranoly uprostřed stěn, ukotvěte i tyto a následně všechny vertikální hranoly spojte nahoře pomocí hranolů horizontálních. Od věci přitom není ani využití šikmých vzpěr u vertikálních hranolů – zajistíte tak daleko vyšší stabilitu domku. Jakmile máte k dispozici stabilní kostru, můžete se pustit do tvorby pláště, tedy vyplnit stěny deskami a osadit dveřmi nebo i okny. Klasické zadeskování provedete připevněním desek horizontálně těsně k sobě na hranoly, jednoduše pomocí šroubů.

Chybět ale nemůže ani střecha, pokračujte proto vytvořením střešní konstrukce. Jednodušší bude jednu ze stěn vyvýšit a vytvořit jednoduchou šikmou střechu. Pokud vám ale práce navíc nevadí, můžete se pustit i do klasické sedlové střechy. V obou případech budete potřebovat konstrukci z hranolů, na které pak připevníte desky. Pak už stačí jen položit střešní krytinu.

Posledním krokem pak bude výroba podlahy z desek, a to podobně jako v případě stěn – pomocí šroubů a desek těsně navazujících na sebe.

Aby celý domek vydržel co nejdéle, je pak ideální jej dokola natřít. Fází natírání přitom můžete naopak i začínat a mít tak natřeny i veškeré styčné a skryté plochy.

Prefabrikovaný domek

Pokud si nejste jisti volbou a přípravou konkrétních kusů materiálu, můžete si objednat domek předvyrobený, který vám jednoduše přiveze přepravce na paletě s jednotlivými díly složenými na hromadě. Vy si jej pak podle návodu jako skládačku složíte, případně i natřete. Výhodou této varianty je materiál dimenzovaný pro dané rozměry domku i jeho stoprocentní připravenost, kdy vás již nečeká žádné řezání ani opracovávání a vyhnete se i počtům a přemýšlení o vhodném použitém materiálu. Výroba jednotlivých dílů přitom probíhá na zakázku, takže možnosti volby v otázkách designu či rozměrů jsou poměrně pestré.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno