Jak postavit suché WC

Pro celoroční bydlení pravděpodobně využíváte klasické wc napojené na obecní kanalizaci či septik, ve kterém pohodlně splachujete. Najdou se ale místa či situace, které pořízení klasické toalety neumožňují. A pak zbývají jen dvě možnosti – chemický záchod, nebo klasické suché WC neboli kadibudka. Její stavbu zvládnete i svépomocí a svou nenáročností na obsluhu i pořizovací náklady vás určitě nadchne.

Kdy se hodí suché WC

Suchý záchod, tedy kadibudku, využijete všude tam, kde nechcete nebo nemáte možnost napojení na kanalizaci – ať už obecní, nebo jen vlastní septik. Kadibudka je pak také skvělým dočasným řešením, například krátkodobě po čas stavby, nebo přijatelným řešením pro vyznavače ekologického životního stylu.

Kam postavit kadibudku

Abyste ze suchého WC měli radost a užívali jej s oblibou, je potřebné, aby stálo dál od frekventovaných míst. Poblíž chodníků, plotů či dokonce oken sousedů byste jednak neměli potřebné soukromí a jednak by případný zápach mohl brzy začít někoho obtěžovat. Raději tedy volte oblasti na samotě, vzdálené od budov i stezek.

Co budete potřebovat na stavbu kadibudky

Na stavbu suchého WC budete v první řadě potřebovat lopatu, kovovou mřížku na překrytí jámy, trámy, latě, k tomu samozřejmě nějaký spojovací materiál a nářadí. Nakonec se pak bude hodit i odolná střešní krytina, která vám zajistí potřebný klid a sucho i za nepříznivého počasí.

Jak postavit suché WC

Jako první pomocí lopaty vykopete dostatečně hlubokou jámu. Tu pak překryjete mřížkou, která sice není nezbytnou součástí stavby, ale patří mezi hojně doporučované. Pak můžete odstartovat konstrukci samotné budky. Nejprve vytvořte jednotlivé stěny spojením desek, a to tak, že potřebný počet desek srovnáte k sobě a kolmo nahoře i dole spojíte kratšími deskami. Jednu stranu je vhodné ponechat o něco kratší, aby pod střechou vznikl prostor pro odvětrávání. Tři stěny pak spojíte k sobě napevno pomocí trámů, zatímco čtvrtou využijete jako dveře – k trámu ji tedy připevníte panty a na protější straně opatříte háčkem umožňujícím uzamčení kadibudky zevnitř. Boční stěny je vhodné nahoře zarovnat zešikma, aby bylo možné kadibudku zakončit šikmou střechou. Tu vytvoříte opět z desek, na které nakonec připevníte střešní krytinu.

Interiér kadibudky

Jakmile máte hotovu konstrukci kadibudky, je potřeba ještě dostatečně vybavit interiér. Ten se neobejde bez lavice s otvorem a ideálně i poklopem. Na lavici může být instalováno přímo prkénkovíkem, nebo může být lavice dokonale obroušena a pouze opatřena otvorem.

Jak provonět kadibudku

Dávno již neplatí, že suchý záchod musí nevábně vonět na desítky metrů. Současné moderní technologie a hygienické přípravky dovedou provonět dokonce i suché WC. Například speciální tablety pro suché záchody dovedou na onu místnost přivést příjemnou vůni a ještě pomáhají rozkladu obsahu toalety.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno