Ve vašem příbytku se těšíte z mnoha malých pokladů a jedním z těch nejcennějších je sbírka oblíbených šperků. Chcete-li, aby vám tyto cennosti vydržely krásné po celý život, je nutné o ně správně pečovat. Poté se z nich můžete těšit celá léta a stanou se luxusním odkazem pro budoucí generace…
- Dávejte pozor na chemikálie
Pokaždé, když například při úklidu pracujete s chemikáliemi, nezapomeňte si sundat své prsteny a náramky nebo použijte rukavice, které ochrání nejen vaše šperky, ale také pokožku. Klenoty jsou ohroženy i kosmetickými přípravky, například laky na vlasy, make-upem, různými krémy či parfémy.
- Nebezpečí při sportu
Při pravidelném ranním běhu byste se měla raději obejít bez svého milovaného náhrdelníku se stříbrným přívěskem a samozřejmě i dalších cenností. To samé se týká dalších fyzicky náročných aktivit, jako jsou například domácí opravy, stěhování nábytku nebo zahradničení. Tím, že se na chvíli vzdáte svého oblíbeného kousku, zabráníte jeho možnému poškození a snížíte riziko úrazu.
- Do bazénu bez zlata
Své klenoty byste také měla sundávat pokaždé, když si jdete zaplavat do bazénu či moře. Chlor i sůl na kovy negativně působí a mohou snížit jejich lesk.
- Návštěvy klenotníka
Alespoň dvakrát do roka navštivte profesionálního klenotníka, který šperky zkontroluje a případně odborně opraví či vyčistí. Do žádných větších akcí se rozhodně sami nepouštějte, svého miláčka byste mohli nenávratně poškodit.
- Pojištění
Vlastníte zlaté přívěsky po babičce nebo hodnotný snubní prsten, který pro vás mnoho znamená? Klenoty jsou jednou z nejdražších věcí, které máme, proto dává smysl je nechat pojistit a v případě ztráty či odcizení si zajistit alespoň finanční kompenzaci.
- Bezpečné ukládání
Své šperky uchovávejte jednotlivě ve vhodném obalu, protože drahokamy jsou náchylné k poškrábání.
- Domácí čištění
Jestliže máte pocit, že čištění šperků zvládnete sami, používejte nejlépe jen teplou vodu a kapku přípravku na nádobí či kousek obyčejného mýdla. K mytí vám dobře poslouží měkký kartáček na zuby.