Jak odstranit rez

Kov patří mezi vysoce odolné materiály, které nacházejí široké uplatnění v domácnostech, zahradě, a vlastně téměř všude, kde vás napadne. Bohužel ani kovy ale nejsou nezničitelné, a zejména vlhkost a s ním spojená vznikající rez je dovede pořádně potrápit. Se rzí lze ale naštěstí poměrně účinně bojovat, a to zejména pokud je jen povrchová. V takovém případě můžete za pomoci několika fíglů dostat snadno kovový předmět zpět do původního stavu.

Mechanické odstranění rzi

Pokud je rez již hlouběji v povrchu, nebo se jedná o rozsáhlejší plochu, je na místě poctivé mechanické odstranění rzi, a to zejména broušením – například smirkovým papírem (hrubost volte podle konkrétní potřeby), ocelovým kartáčem, nebo třeba i vrtačkou s brusným kotoučem.  Mechanický postup odstraní rez a zároveň vyhladí povrch, který následně můžete například natřít, a vrátit mu tak původní krásu.

Babské rady v boji proti rzi

Pokud je rez drobnější, povrchová, obejdete se i bez náročného drhnutí. A dokonce mnohdy i bez speciálních přípravků. Se rzí můžete totiž bojovat i pomocí domácích zásob, které běžně najdete ve spíži. Možná vás překvapí, co dovede ocet, citron, nebo třeba kypřící prášek.

Jedním z triků na odstranění rzi je naložení rezavého předmětu na dvě hodiny do nálevu vody, octa a citronové šťávy, kdy poměr ingrediencí by měl být 1:1:1. Efekt je opravdu silný a investice minimální. Navíc se vůbec nenadřete a tekutina se dostane i do špatně přístupných míst. Tato směs přitom funguje nejen na kovové předměty, ale třeba i na skvrny od rzi na keramice, plastu, nebo třeba oblečení.

Podobně funguje ale i Coca Cola, která obsahuje kyselinu fosforečnou a rez ničí velice účinně. Stačí předmět namočit do Coca Coly nebo postižené místo alespoň několikrát za sebou polít, a pak dočistit drsnou stranou houbičky či jemnější drátěnkou.

Další alternativou pro čištění rzi je aplikace kypřícího prášku přímo na rezavý předmět. Předmět nejprve navlhčíte vodou a následně posypete (celý, nebo jen vybranou část) kypřícím práškem. Po hodině vlhkou houbičkou (drsnou stranou) dočistíte a předmět je opět bez rzi.

Namísto kypřícího prášku můžete použít také jedlou sodu, kterou smícháte s vodou a vytvoříte hustou pastu. Tu pak natřete na rezavé místo a po dvaceti minutách opláchnete. Pokud je postižení většího rozsahu a v hloubce rez zůstane, můžete postup opakovat.

Chemické přípravky

Pokud se nechcete pouštět do domácích experimentů, samozřejmě si můžete v drogerii či domácích potřebách zakoupit odrezovač, tedy specializovaný přípravek určený přímo na zbavení se rzi. Nejčastěji bývá tekutý, a to buď v lahvi, nebo ve spreji (volit můžete podle účelu), popřípadě ve formě pasty. Tyto přípravky jsou vysoce účinné ale zároveň poměrně šetrné při odstraňování rzi. Jsou ale také vynikající jako preventivní ochrana před korozí, například pro zahradní náčiní, ale třeba i automobily, které stojí často venku na dešti.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno