Jak natřít zahradní domek

Na zahradní domky působí vzlínající vlhkost, déšť, slunce, mráz, vítr i sníh. S těmito živly se dřevěné domky setkávají během celého roku. Proto je třeba se pravidelně starat o jeho dřevěný povrch. Jak správně natřít zahradní domek?

Odstranění předchozí barvy

Předchozí barvy se zbavíme různými způsoby. Nejčastěji jde o odstranění starého nátěru pomocí smirkového papíru nebo vibračních brusek. Modernější metodou je opalování nátěrů nebo použití chemických odstraňovačů nátěrů. Nátěr můžeme opalovat pomocí klasických a speciálních plynových nebo horkovzdušných hořáků.

Napuštění domku nátěrem

Pokud máme předchozí barevnou vrstvu odstraněnou, nebo ještě žádná ochranná vrstva nanesená nebyla, můžete se pustit do dalšího kroku. Napuštění a ochrana samotného dřevěného materiálu je klíčovým ošetřením dřeva. Pečlivě očištěné dřevo můžeme napustit prostředkem s fungicidy působícím proti plísním, dřevokazným houbám a škůdcům, nebo jeho alternativou, kterou nejlépe doporučí odborný prodejce na ochranu dřeva nebo výrobce domku. Každý zahradní domek si díky nátěru zachová pěkný vzhled a delší životnost. Interiér zahradního domku je vhodné natřít transparentním lakem na vodní bázi nebo jej napustit voskem.

Zahradní domek

Jaké barvy zvolit

Barvy na venkovní ošetření se rozlišují na vodou ředitelné a syntetické. Výhodou vodou ředitelných nátěrů je, že mnohem rychleji schnou, než ty syntetické. Navíc jsou šetrné ke zdraví i k životnímu prostředí. Obojí je pro mnohé z nás důvodem k jejich výběru. Nejčastější je natírání lazurami, které mají na rozdíl od barevných a bezbarvých laků velmi dobré prodyšné vlastnosti. Pokud se ve dřevě stále nachází vlhkost, nemůže se skrze lak dál odpařovat a dřevo se ničí zevnitř. Lazury díky svým prodyšnostem dovolují vodě se snadno odpařit. Jsou nabízené ve velkém množství barev a snadno je přizpůsobíte okolí. O tom, jak aplikovat lazuru, se můžete podrobně dočíst např. zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno