Jak bojovat proti graffiti na vašem majetku?

Objevily se na vašem domě, bytě, automobilu, zídce, plotu nebo na jakémkoliv jiném majetku nápisy a kresby sprejem? Jestli ano, stali jste se obětí graffiti. Vandalové poškozují váš majetek a možností, jak se účinně bránit, je jen velmi málo. Abyste graffiti zabránili, museli byste u svého majetku stát 24 hodin denně na stráži. Jaký je správný postup, pokud se graffiti na vašem domě objeví?

Nejprve kontaktujte policii

Graffiti je podle zákona trestným činem. Jedná se po poškození cizího majetku, za které je pachatel trestně stíhán. Bohužel úspěšnost pátrání je minimální. Jen v několika málo procentech případů se podaří najít a usvědčit skutečného pachatele. Nezapomeňte kontaktovat i svou pojišťovnu, pokud máte majetek pojištěný proti vandalismu, pojišťovna by měla uhradit škody. O odstranění graffiti se ale stejně budete muset postarat sami.

graffiti

Jak důkladně vyčistit povrch?

Ať už je graffiti na dřevě, na fasádě, na plechových vratech nebo na kamenné a cihlové zídce, je odstranění velmi složité. Barva ze spreje nezůstane jen na povrchu, ale proniká až do hloubky materiálu. Odstranit barvu dokonale, aniž by došlo k poškození podkladu, je bez odborné techniky prakticky nemožné. Nejlepší technologií na tuto činnost je metoda tryskání/pískování. Jak probíhá čištění touto technologií, se podívejte zde.

Nezapomeňte na prevenci

Jak se dá účinně bránit? Jak zajistit, aby se na vyčištěném povrchu neobjevily nápisy a kresby za pár dnů znovu? To je možné jen s nonstop ochranou. Jde to i jinak. Můžete zabránit tomu, aby se barva ze spreje dostala až do materiálu. Jak? Existují speciální antigraffiti nátěry, které na jakémkoliv materiálu vytvoří neviditelnou, ale neprostupnou ochrannou vrstvu. Barva zůstane jen na této ochranné vrstvě a její odstranění následně velmi jednoduché a zvládnete ho vlastními silami. Detailní informace o odstranění graffiti i prevenci najdete na www.graffiti.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno