Hotový dům nebo vlastní projekt? Na co si dát pozor při projektování domu

Láká vás představa vlastního hnízda, které byste mohli hrdě nazývat domovem? Pak asi řešíte otázku, jestli si postavit dům podle svých představ, nebo upřednostnit typový projekt z nabídky. Obě možnosti mají svá pro i proti. Pojďme si je v krátkosti probrat.

Individuální projekt – náročná cesta za vysněným domovem

Není nad to postavit si bydlení podle svého. Vše bude přesně tak, jak si sami naplánujete a uzpůsobeno vašemu vkusu i požadavkům. Vyhnete se identickým domům lemujícím ulice, naučíte se spoustu nového a získáte patrně i lepší pocit z vykonané práce.

Na druhou stranu provází takové rozhodnutí i mnohá úskalí. Jestliže se pustíte cestou vlastního projektu, hrozí vám, že se vydáte na dlouhou, finančně náročnou pouť s nejistým výsledkem. Pokud však budete chtít výslednou částku za dům trochu snížit, můžete si třeba část dokončovacích prací realizovat vlastními silami.

Méně starostí slibují typové projekty a domy na klíč

Rodinné domy v typovém provedení jsou cenově přijatelnější, než jak je tomu v případě vlastního plánování stavby. Každý projekt je navíc možné upravit podle vašich konkrétních požadavků, takže se nemusíte smířit s polohou pokojů, nenosných příček ani velikostí oken či dveří. Většina společností orientujících se na výstavbu nových domů vám také nabídne možnost přenesení vašich představ či nástinů do výrobní dokumentace. Samotná stavba tak může vycházet přímo z vašich přání a požadavků, aniž by na vašich zádech spočívalo břemeno vlastního projektu.

S typovým projektem také hned víte, jak bude vaše výsledné bydlení vypadat. Nabízený dům je na projektu vždy zakreslen ve vašem pozemku společně s napojením na veškeré inženýrské sítě – tedy na vodu, kanalizaci, plyn i elektřinu.

Modelové domy jsou odzkoušené předchozími zákazníky, takže nenarazíte na problematická místa a nebudete se dopouštět omylů, které by mohly vlastní projekt doprovázet. Vyhnete se možným nešvarům a chybám, které se později těžko odčiní. Rodinné domy z nabídky jsou osvědčené, chytře uzpůsobené a ověřené stovkami spokojených klientů.

Na co si dát pozor

Při projektování domu je důležité zohlednit rozsah stavby, vlastní požadavky, finanční možnosti a při volbě dodavatele získat co nejvíce informací. Ideální je, když si získané údaje ještě ověříte. Většina lidí staví za celý život nanejvýš jeden rodinný dům a případná chyba v první fázi procesu by vás mohla později citelně bolet.

Při uzavírání smlouvy nezapomeňte stanovit její předmět. V praxi se často stává, že je přesně určena cena i způsob jejího placení, případně i mnoho dalších věcí, ale to základní, o co tu vlastně běží, je definováno nejednoznačně.

Vždy je důležité mít především dobrý koncept. Pokud uděláte chybu na stavbě, můžete ji opravit, špatný projekt vám ale zůstane.

Pokud chcete typový projekt bez chyb, zajděte do RK Pubec, tam se zaručeně nespálíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno