Hmoždinky do ytongu

Pokud si chcete doma pověsit těžší polici nebo závěsnou skříňku, neobejdete se bez šroubů či vrutů a hmoždinek, které zajistí výrazně stabilnější upevnění, než třeba hřebíky. Pro každý materiál je ale vhodné volit speciální hmoždinku, neboť jiné vlastnosti má beton, jiné sádrokarton, a jiné zase třeba ytong. Pro všechny tyto materiály přitom najdete na trhu speciální hmoždinky, které přímo „sednou“ pro daný materiál i účel.

Hmoždinky do ytongu

Hmoždinky do ytongu, neboli do pórobetonu, jsou unikátní svým tvarem, konkrétně upravenými vnějšími žebry, která zajišťují výhodné rozložení tlaku a také umožňují dostatečné zatížení v pórobetonu. Vystouplá žebra se „zakousnou“ do tvrdého ytongua vytvoří větší odpor proti vytažení. Montáž je navíc oproti klasickým hmoždinkám jednodušší a rychlejší, což zejména při větším počtu hmoždinek rozhodně každý montér ocení. O stabilitě nemluvě.

Hmoždinky do pórobetonu jsou označeny zkratkou „GB“ „FMD“ či „FTP“, a dále se rozlišují čísly podobně jako klasické hmoždinky – tedy podle průměru vrtáku v milimetrech (například GB 8, GB 10, GB 14).

Rozdíl mezi GB, FTP a FMD hmoždinkami

V nabídce hmoždinek do pórobetonu najdeme hmoždinky různého typu označení, nejčastěji GB, FTP či FMD. Všechny tyto typy jsou určeny pro pórobeton, přesto se poměrně značně liší hned v několika ohledech. Prvním rozdílem je tvar. GB hmoždinky jsou opatřeny spirálovitými žebry připomínajícími křidélka na konci šipek, které znáte z házení na terč. Tento tvar umožňuje vysoké zatížení v pórobetonu díky výhodného rozložení tlaku. Naopak FTP hmoždinky jsou opatřeny spirálovitě stočeným vystouplým dlouhým vroubkem připomínajícím klasický vrut. Zde přítomné ukotvení bez rozpěrného tlaku dovoluje u FTP hmoždinek menší okrajové vzdálenosti. Výhodou FTP hmoždinek je pak především to, že nepoškozují omítnuté povrchy. Poslední uvedený typ, FMD hmoždinky, připomínají tvarově dvojici vroubkovaných nožů obrácených ostřím od sebe. Uprostřed této hmoždinky je tedy mezera. Funkčně je vysoce všestranná, neboť kromě plného pórobetonu ji můžete využít do cihly, betonu, kamene, sádrových desek a dalších. Je vhodná pro vruty do dřeva a dřevotřísky.

Co je vlastně ytong?

Ytong jako stavební materiál je skutečně jedinečný, proto není divu, že vyžaduje speciální typ kotvící techniky – hmoždinek i vrutů. Názvem Ytong označujeme pórobetonové tvárnice, tedy stoprocentně přírodní stavební materiál (vyrábí se ze surovin jako je písek, vápno, cement a voda) s velice dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi, vysoce stabilní a pevný. Ytong jako stavební materiál je navíc cenově poměrně příznivý, a stavba s jeho využitím je natolik nenáročná, že ji zvládají stavebníci často svépomocí. Naopak nevýhodou je ale jeho vysoká schopnost nasáknout velké množství vlhkosti či dokonce vody jako takové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno