Fotovoltaické elektrárny na střeše: ceník

Solární panely na střechách rodinných domů nejsou v dnešní době žádnou výjimkou. Ještě před nedávnem stát výrobu solární elektřiny podporoval, proto si řada lidí solární panely pořídila i ve velkém. Jiní zase vítají možnost výroby vlastní elektřiny, navíc ekologickou cestou, ze zdroje, který je dostupný zdarma. Pro tuto skupinu je pořízení fotovoltaické elektrárny atraktivní i dnes. Navíc pokud jde o výdaje, z dlouhodobého hlediska se vyplatí.

Kdy se vyplatí fotovoltaická elektrárny

Pořízení fotovoltaické elektrárny je v případech, kdy je celý objem vyrobené energie spotřebován a žádný přebytek se nevrací zpět do sítě. Z tohoto důvodu je maximálně žádoucí pořídit fotovoltaickou elektrárnu na míru každé domácnosti či firmě.

Fotovoltaika a finance

V České republice není od roku 2014 výroba elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách nijak dotována, proto se finanční výhody týkají v podstatě jen dosažených úspor. Do konce roku 2013 přitom stát nabízel při instalaci nové elektrárny takzvaný Zelený bonus o výši až 2,44 Kč za každou vyrobenou kilowatthodinu – včetně těch, které majitel sám spotřeboval. I bez dotací ale nadále platí, že cena elektřiny vyrobené svépomocí je levnější, než její nákup.

Cena fotovoltaické elektrárny

Cena pořízení fotovoltaické elektrárny závisí na celé řadě parametrů, od celkové rozlohy panelů, požadovaném výkonu elektrárny, sklonu střechy, nebo i orientaci domu vůči světovým stranám. Řádově jde o desítky až stovky tisíc korun, každý zájemce si ale může udělat poměrně konkrétní představu díky některé z online kalkulaček, které nabízí již množství výrobců a prodejců fotovoltaických elektráren na svých webových stránkách. Požadovanou informací pro výpočet je buď zamýšlená velikost plochy pokryté panely, nebo požadovaný výkon. Vybrané kalkulačky vám přitom vypočítají i dobu, za kterou se vám investice vrátí. Díky tomu přesně víte, zda je pro vás investice do fotovoltaické elektrárny výhodná.

Ceník fotovoltaických elektráren

Při pokrytí plochy 10 metrů čtverečních vás pořízení fotovoltaické elektrárny vyjde na zhruba 50 tisíc korun, při pokrytí 20 metrů čtverečních na 100 tisíc korun, a tak dále. Pro potřeby rodinného domu je optimální plocha zhruba 40 metrů čtverečních, které nabízejí výkon asi 5 kWp. Cena takovéto elektrárny bude okolo 200 tisíc korun.

Výhody fotovoltaických elektráren

Mezi hlavní výhody výroby elektřiny pomocí fotovoltaických elektráren patří dlouhá životnost systému, která dosahuje průměrně tří desítek let. Dalším plusem je pak i stabilní výkon, kdy solární panely nesmí ani po čtvrt století provozu podávat nižší než osmdesátiprocentní výkon dosahovaný při uvedení do provozu. Solární panely si navíc nemusíte nechávat instalovat jen na střechu domu, ale skvěle poslouží i garáži, zimní zahradě, nebo dokonce na fasádě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno