Čím vytápět rodinný dům?

Přemýšlíte, který druh vytápění rodinného domu bude pro vás ten pravý? V dnešní době je nabídka paliv opravdu velmi pestrá. Hlavní a nejdůležitější otázkou při volbě paliva na zimu jsou většinou finance. Nikdo z nás nechce za vytápění domácnosti utratit příliš mnoho peněz. Rozhodování mezi palivy není radno podcenit. Každá domácnost má také jiné nároky nedá se říci, že by jeden druh paliva byl vhodný pro všechny domácnosti.

Tuhá paliva jsou nejlevnější, ale s topením je mnoho starostí

Nejlevnější variantou pro vytápění rodinného domu ještě stále jsou tuhá paliva. Hlavně tedy dřevo a uhlí. Bohužel tato nejlevnější varianta má i svá úskalí. Dřevo a uhlí musíte nejprve na zimu připravit, musíte mít vyhrazen nemalý prostor pro jejich skladování a neustále chodit přikládat. Dřevo a uhlí mají svá pro i proti. Moderní variantou tuhých paliv jsou v dnešní době také peletky. Peletky a jejich cena se příliš od klasických tuhých paliv neliší. Navíc přináší mnohem méně starostí topením. Kotle na peletky jsou v drtivé většině vybaveny i zásobníkem s automatickým přikládáním. Stačí tedy jen kontrolovat stav paliva v zásobníku.

Elektrické topení se v rodinných domech využívá pouze minimálně

Vytápění domácnosti a zejména rodinných domů se příliš často elektrickým topením nedělá. Většinou jsou elektrické radiátory nebo přímotopy využívány jen jako dodatečný druh topení v místnostech, kde není třeba topit stále, jen v určitých případech. Například v koupelnách, kde se jdeme sprchovat jen v určitou dobu nebo v pokoji pro hosty. Přímotopy a elektrické radiátory mají totiž velký odběr energie. Pokud byste s nimi vytápěli domácnost po celou zimu, budete se účtu divit. Rozhodně se nejedná o nejlevnější topení.

U plynu je důležité především správně vybrat dodavatele

Velké množství rodinných domů využívá pro vytápění domácnosti plyn. Na našem trhu v současnosti funguje hned několik společností, které zařizují dodávku plynu do domácnosti. Ty se liší podmínkami odběru a odlišná je také cena plynu za m3. Průměrně se tato cena pohybuje kolem 17Kč/m3. Rozdíl v cenách jednotlivých dodavatelů může být ale značný. Je třeba před volbou důkladně prozkoumat nabídky všech společností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno