Čím vytápět dům? Možnosti jak levně topit

Nepříjemným trendem současné doby je zdražování. Každý rok vzrostou ceny energií až o několik procent. Pociťujeme to na výdajích za provoz domácnosti i na stále zvyšujících se cenách potravin i jiných produktů. Nejvíce peněz utratíme za vytápění. Nemusí to ale nutně tak být, protože vhodnou volbou druhu paliva se dá na vytápění i ušetřit.

Každý způsob má své pro a proti

V současné době je k vytápění možné používat různé druhy paliv. Mezi základní patří plyn, elektřina, dřevo, tepelné čerpadlo, pelety a také uhlí. Každý z těchto způsobů vytápění má své pro i proti. Ne se všemi ale může být výsledkem úsporné topení. Za nejdražší způsob vytápění je považována elektřina. Topení elektřinou se nevyplatí v malých ani velkých domácnostech, protože je elektřina drahá a přímotopy, které se většinou k vytápění používají, nedokáží poskytnout dobrý telený komfort. Mezi dražší patří také topení plynem, protože cena plynu za m3 každý rok vzroste až o několik procent. Ve středu pomyslného žebříčku výhodnosti je topení pomocí pelet.

Záleží i na způsobu provedení

Mezi levnější a velmi výhodné způsoby patří topení pomocí tepelného čerpadla. Teplené čerpadlo je sice dražší, ovšem vyšší počáteční investice se vám poměrně rychle vrátí v podobě vysoké úspory nákladů. Mezi výhodné druhy vytápění stále patří i topení uhlím. V tomto případě je ale nutné dbát na kvalitu kotle a komínového systému. Při topení uhlím by mělo být zamezeno tomu, aby do ovzduší unikaly škodlivé látky. Nevýhodou také je, že musíte mít dostatečný prostor pro skladování uhlí.

Dřevo jako nejlepší varianta?

Za nejlevnější topení je dnes považováno topení dřevem. Dřevo je totiž levné a nabízí velkou výhřevnost. UII při topení dřevem ale velmi záleží na kvalitě kotle i celého topného systému, který v domě či bytě máte. Topení dřevem lze ještě zlevnit a to samosběrem dřeva.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno