Blechy v domácnosti

Řada lidí má za to, že stačí dodržovat osobní hygienu a mít v domě čisto, a blechy nemají šanci. To je ale velký omyl. Stačí pobyt dítěte ve škole, bydlení v penzionu či procházka se psím miláčkem, a blechy se nastěhují i k vám domů, kde velice rychle dovedou zamořit celý prostor. Proto pokud zaregistrujete byť jedinou blechu, nebo dokonce jen její kousnutí, neváhejte a zahajte deratizaci.

Jak se šíří blechy

Blechy se v dospělosti drží téměř výhradně na svém hostiteli, proto se také občas stává, že je má například jen jeden ze členů domácnosti. Larvy a vajíčka se ale na srsti, vlasech či chlupech neudrží, a proto jsou to právě ony, které se nejčastěji šíří. Jediná larva se přitom dovede během několika dní proměnit ve stovky kousavých blech, které vám pořádně znepříjemní život.

Proč jsou blechy nebezpečné

Zmíněné znepříjemnění spočívá v tom, že pochoutkou blech je krev, kterou si opatřují prostřednictvím svědivých kousanců do kůže lidí i zvířat. Mimo to navíc mohou blechy ohrožovat také lymskou boreliózou nebo encefalitidou, kterou přenášejí.

Jak se zbavit blech u lidí

Základem likvidace blech je nejen vyhubení dospělých jedinců, ale především likvidace vajíček a larev – neboť pokud nezlikvidujete veškeré zárodky, další generace na sebe nenechá dlouho čekat a vy pak můžete začít nanovo. K likvidaci dospělců skvěle fungují šampony proti blechám, a trh dnes již nabízí i speciální šampony likvidující i larvy a vajíčka blech. Při nákupu prostředků proto určitě nešetřete a vyberte si takové, které nabízí likvidaci všech vývojových stádií blech. Alternativou pak může být pořízení přípravku s dlouhodobou (měsíční) účinností, který taktéž zajistí kompletní vyhubení blech. Starší, ale rovněž účinný postup je pak vyčesávání pomocí speciálního hřebenu, které je efektivní zejména při menším zasažení blechami.

Blechy a zvířecí miláčci

Pokud blechy zaregistrujete u svého zvířecího miláčka, můžete postupovat podobně jako u lidí – použít šampon, ideálně opět takový, který zlikviduje veškerá bleší stádia. Pokud ale šampon nebo koupel mazlíkovi nesvědčí, můžete sáhnout i po pudru. Mimo to lze také blechy vyčesávat pomocí speciálního hřebenu. Jako prevence jsou pak výborné obojky proti parazitům nebo speciální emulze aplikované pipetou na kůži, které mazlíka ochrání před blechami, klíšťaty i dalšími parazity.

Blechy v domě

Součástí likvidace blech by vždy měl být i úklid domácnosti, který zahrnuje především důkladné vysávání všech rizikových prostor – tedy nejen koberců a podlahových ploch, ale i sedaček, postelí, křesel a dalšího vybavení. Následně je potřeba ideálně veškeré prostory vystříkat rozprašovačem s přípravkem k hubení blech. Vhodné je také vyklepávat veškeré oblečení a často prát. Pokud chcete situaci s blechami monitorovat, vyklepávejte oblečení do vany – blechy z ní nevyskočí a na bílém podkladu je dobře uvidíte.

Pokud se však počet blech již vymknul vaší kontrole, raději oslovte odbornou firmu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno