Zavedení elektřiny: Jak na elektroinstalaci

Bez elektřiny se dnes obejde málokdo z nás – naopak většinou elektrické přístroje používáme doslova na každém kroku. Otázka zavedení elektřiny například do garáže, zahradního domku, nebo třeba doposud nevyužívaného podkroví, se proto nabízí stále častěji. Čeká vás také zavádění elektřiny, a nejste si jisti, jak na to? Potom čtěte pečlivě následující řádky.

Nepodceňujte bezpečnost

Způsob provedení elektroinstalace výrazně ovlivňuje bezpečnost osob uvnitř budovy, proto je nanejvýš důležité, aby byla provedena technicky správně. Roli ale hraje samozřejmě i estetická stránka, kdy by elektroinstalace neměla nijak narušovat vzhled interiéru. Realizaci každých rozvodů by přitom měl neoddělitelně doprovázet také příslušný výkres, který bude sloužit jako návod k provedení rozvodů, i do budoucna pro případné rekonstrukce. Před uvedením celého zařízení do provozu pak nezapomeňte provést zkoušku podle příslušného předpisu.

Jak na rozvody

Způsob řešení rozvodů v různých prostředích je odlišné, ať už jde o způsob pokládky, typ kabelu, dimenzaci průřezů, typ jističe nebo pojistky. Řešení proto vždy musíte přizpůsobit konkrétnímu případu.

Rozvody pod omítkou

Například pro pokládku kabelů pod omítku je výhodné instalovat kabely ploché, které se nemusejí zasekávat tak hluboko (ve srovnání s kabely kulatými).

Rozvody ve dřevě

Pro instalaci ve dřevěném obložení nebo dřevostavbách pak můžete k instalaci použít přichycení přímo na dřevo, a to pomocí odstupných příchytek z tmavého bakelitu, polyamidových svorek, nebo upevnění plechovými pásky. Druhou variantou je pak instalace do přichystaných drážek, kdy je ale vhodné kvůli přehřívání volit raději kabely dimenzované o stupeň či dva výše (měly by mít větší průměr).

Rozvody v sádrokartonu

Pokud budete instalovat rozvody do sádrokartonu, nezapomeňte opět na fakt, že by měly být kabely dimenzovány o jeden až dva stupně více, a to zejména v případech, kdy chcete instalací v sádrokartonu napájet spotřebiče s vyššími výkony. Sádrokartonové příčky se totiž obvykle skládají ze dvou sádrokartonových desek, mezi nimiž je tepelná izolace, a tato izolace neumožňuje propouštět teplo z kabelu ven. Výhodné je také při instalaci rozvodů do sádrokartonu volit instalační lištu, která se lepí do míst styku sádrokartonové stěny s podlahou. I tato lišta ale zhoršuje chlazení kabelu, proto opět pozor na spotřebiče náročné na energii. Jinou alternativou je použití takzvaného husího krku, tedy dvouplášťových ohebných trubek.

Napojování na stávající rozvody

Při instalaci rozvodů například do podkroví si vystačíte s jednoduchým napojením na stávající instalační rozvody v nižších patrech, kdy se prodlouží stupačkové větve. Při napojování na stávající rozvody je ale nezbytné dostatečně prověřit stav těchto rozvodů a podle zjištění zvolit vhodné řešení napojení. Zejména byste se měli zajímat o stav rozvodů a to, zda jsou pro případné napojení dostatečně dimenzované. Pokud byste v jakémkoliv ohledu měli pochybnosti, bude lepší stávající rozvody vyměnit za nové, a napojovat další instalaci až na tyto nové rozvody, vyrobené z modernějších materiálů a ve vyšší kvalitě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno