Zapojení zásuvky 220 V

Elektrická zásuvka je nezbytnou součástí jakékoliv domácnosti. Prvek, z něhož získáváme elektrickou energii pro nejrůznější typy spotřebičů. Čas od času se stane, že je třeba vytvořit další zásuvku, respektive provést její zapojení.

V takovém okamžiku se vám nabízí dvě možná řešení. Buď tento proces přenecháte zkušenému elektrikáři, jemuž samozřejmě musíte zaplatit, nebo si poměrně snadný úkon provedete sami, a to zcela zdarma.

Nástroje pro zapojení zásuvky

Na trhu je bezpochyby několik typů zásuvek, jejichž zapojení je stejné. Tento fakt však zmiňujeme pouze v souvislosti s tím, jaké náčiní budete potřebovat. Naprostým základem je určitě šroubovák, buď plochý, nebo křížový. Chybět by vám neměl ani nůž na oholení drátů, popřípadě štípačky na jejich zkrácení.

Zapojení zásuvky 220 V je realizováno se třemi základními vodiči. Před samotnou realizací vás seznámíme s jejich účelem.

  • Černý nebo hnědý kabel – fázový vodič
  • Modrý kabel – nulový vodič
  • Zelenožlutý kabel – ochranný vodič

Bezpečné zapojení zásuvky 220 V

Nežli přistoupíte k zapojení, ujistěte se, že máte vypnutý proud, respektive shozený jistič. K tomu vám může posloužit například digitální elektroměr nebo klasická zkoušečka.

Poté zapojte fázi do levé zdířky, nulový vodič do pravé zdířky a zemnící drát na kolík. Dráty připevněné pod šroubek musí být na koncích oholeny. Šroubky dostatečně utaženy. Ponechat byste si měli i dostatečnou délku kabelu v zásuvce, pokud by bylo v budoucnu třeba cokoliv upravovat.

Zapojení zásuvky snadno a rychle

Neplaťte elektrikářům zbytečně více, než musíte. Proveďte si zapojení zásuvky 220 V svépomocí, které zvládne naprosto každý laik. O tom vás ostatně může přesvědčit náš podrobný článek s návodem na zapojení.

Obdobně lze navíc zapojit i dvoj zásuvku, jen s tím rozdílem, že jednotlivé zdířky jsou propojeny v sérii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno