Jak přepnout klávesnici na českou

Podařilo se vám nějakou záhadou přepnout českou klávesnici a najednou některé klávesy odmítají spolupracovat, neznají písmena s diakritikou a u speciálních znaků neodpovídají těm, na které jste zvyklí? Pak jste si pravděpodobně přepnuli svou klávesnici na anglickou či jinou, která pracuje s odlišnou sadou znaků. Nezoufejte ale, náprava vám zabere jen vteřinu.

Jak přepnout klávesnici na českou

Přepínat mezi jednotlivými jazykovými mutacemi klávesnice můžete třemi způsoby. Pomocí klávesové zkratky, pomocí ikonky v dolní liště nebo přímo v nastavení počítače.

Přepínání pomocí klávesové zkratky

Přepnutí na anglickou klávesnici je jedním z nejzákladnějších a nejpoužívanějších klávesových úkonů. Pokud jste anglickou klávesnici přepnuli omylem, pravděpodobně se tak stalo pomocí klávesové zkratky Alt+Shift, konkrétně tedy pravý Alt+Shift. Stejnou zkratkou můžete jednoduše a rychle klávesnici přepnout i zpět na českou.

Přepínání přes dolní lištu

dolní liště vašeho počítače najdete napravo kromě času a data i informaci o aktuálně využívaném jazyku klávesnice. Pokud je to čeština, pravděpodobně vedle údaje o čase vidíte kapitálkami napsané CES či CS. Pokud jste zapnuli angličtinu, aktuálně vidíte ENG či EN. Pro změnu nastavení stačí kliknout na tato písmenka a vybrat si jiný jazyk, který chcete používat. Pokud máte jazykových sad nainstalovaných více, můžete samozřejmě vidět i jiné písmenné zkratky a přepínat mezi větší škálou jazyků.

Přepínání v nastavení

Pokud vám ani jedna uvedená možnost nevyhovuje, můžete jazyk změnit i ručně přímo v nastavení počítače. Stačí přejít do složky Nastavení, zvolit podsložku Čas a jazyk a v sekci jazyků pak zvolit ten jazyk, který požadujete.

Přidání jazyků klávesnice

Pokud je váš počítač aktuálně vybaven jen češtinou, ale vy byste si rádi vyzkoušeli psaní v angličtině, ale třeba i ruské azbuce, arabštině, čínštině nebo jiném jazyce se speciálními znaky, stačí v nastavení jazyků, tedy ve složce Nastavení, podsložce Čas a jazyk a sekci jazyky zvolit tlačítko „přidat jazyk“. Zde pak můžete zdarma a bez omezení přidávat jazykové sady pro svou klávesnici, a to včetně jazyků neobvyklých, o kterých jste nejspíš ani nevěděli, že existují.

V čem se liší anglická klávesnice od české

Pokud jste si přepnuli klávesnici na anglickou, po stisknutí horní řady kláves se vám například namísto obvyklých znaků a písmen s diakritikou +ěščřžýáíé objeví 123456789. Na všech klávesách, které jsou symboly popsány jak na pravé, tak na levé straně, totiž začnou klávesy fungovat tak, jak je uvedeno na jejich levé straně. Tedy místo ů napíšete středník, místo kulaté závorky napíšete hranatou, a tak dále. V určitých situacích se to ale může hodit. Třeba symboly &$@# můžete díky anglické klávesnici napsat poměrně jednoduše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno