Rozhodli jste se modernizovat interiér a pořídit si cenově dostupné, praktické a přitom designově velmi moderní a poutavé linoleum či PVC podlahu? Pak určitě řešíte otázku, jak pokládku odstartovat a čím nové linoleum podložit. Poradíme…
Obsah článku
Přípravy před pokládkou
Než začnete pokládat linoleum, je potřeba povrch podlahy očistit. Před pokládkou nového linolea tedy odstraňte zbytky starých lepidel, asfaltu či barev mechanicky nebo chemicky a vysajte veškeré drobečky. Pokud podklad pod linoleem zcela rovný není, je potřeba jej vyrovnat – například vyplnit odhalené spáry či trhliny, vyrovnat prohlubně. Zároveň pak povrch musí být i dostatečně pevný – pokud tomu tak není, je vhodné ho zpevnit penetrací.
Linoleum, marmoleum, PVC
Trojici názvů uvedených v nadpise si celá řada lidí plete nebo je považuje za jedno a totéž. Opak je ale pravdou. Linoleum, stejně jako marmoleum, je materiál čistě přírodní, vytvořený ze směsi barviv, pryskyřice, vápence a dalších surovin. Naopak PVC je materiál umělý, se zcela jinými vlastnostmi. Linoleum je pružné a dobře izoluje teplo i zvuk. Poměrně dobře odolává vrypům a oděru. Pro své hygienické a nealergické vlastnosti je využíváno v nemocnicích a dalších zdravotních zařízeních. Dokáže skvěle zabránit číření mikroorganismů a prachu. Životnost linolea je mnoho desítek let. Péče o tuto podlahovou krytinu je poměrně jednoduchá. Podlahu stačí omýt čistou vlažnou vodou bez jakýchkoliv agresivních prostředků. K údržbě postačí speciální vosk. PVC je odolný vůči vodě a tak se hodí i do vlhkých prostor. Je vhodný do silně zatěžovaných prostor, díky své vysoké odolnosti proti opotřebení. Ocení ji také alergici, jelikož se jedná o antialergenní typ podlahy, který je bude chránit před různými mikroorganismy a roztoči. Celkově ale má vinyl menší životnost než linoleum.
Podložka pod PVC i linoleum
Pokud máte očištěnou vyrovnanou podlahu a zaschlou penetraci, můžete pod PVC i linoleum položit podložku pod PVC, což je textilie z lisovaného rouna, která se k podkladu nijak nelepí, pouze se rozvine. Tento oboustranně latexovaný polypropylen šedavé barvy funguje jako tepelně-izolační vyrovnávací podložka, eliminuje menší nerovnosti podkladu, zabraňuje okamžitému pronikání kamínků z betonu do PVC a navíc dobře izoluje. Použít ji přitom můžete i v případech, že máte v podlaze nainstalováno podlahové topení.
Speciální podložku pod PVC či linoleum přitom není vhodné nahrazovat alternativami. Například mirelon způsobí, že se v linu vytlačí vše položené shora a navíc se rychle ochodí. Naopak u pevných OSB desek na podlaze se pak na linoleu po čase vyšlapou spoje.
Kdy pokládat linoleum
Možná vás překvapí, že pokládka linolea vyžaduje speciální načasování i podmínky. Linoleum i podložku pod něj byste rozhodně měli pokládat při teplotě okolo 20°C a vlhkosti vzduchu kolem 50 %. Při jiných podmínkách nemusí být výsledek pokládky ideální co do funkčnosti i vzhledu.