Jak zaheslovat wifi

Máte doma wifi síť, ale nemáte ji zaheslovanou? Pak riskujete, že vám někdo naruší připojení k internetu, bude pod vaší IP adresou provozovat nelegální činnost nebo se vám dokonce i nabourá do vašich dokumentů. Zabezpečení wifi by proto mělo být to první, co každý majitel bezdrátové sítě udělá.  Jak na to? Poradíme!

Proč zaheslovat wifi

Možná si říkáte, že vám ani nevadí, když si někdo pomocí vaší wifi přečte své e-maily nebo prohlédne televizní program. Na datech vám to přeci tolik neubere. Problém je, že u nezaheslované wifi netušíte, co jiní uživatelé prostřednictvím vaší IP adresy sledují, prohlížejí, ale taky stahují nebo sami nahrávají na internet. A v takovém případě už přituhuje, protože kdokoliv může pod vaší IP adresou například nelegálně stahovat filmy, hudbu či třeba pornografii, nebo naopak cokoliv z uvedeného nahrávat. Nemluvě o tom, že skutečný profík se prostřednictvím otevřené wifi dostane dokonce i k vašim osobním dokumentům a údajům, které jinak veřejnosti jednoznačně skrýváte. Třeba jako jsou hesla od bankovních účtů nebo osobní údaje.

Kdy zaheslovat wifi

Wifi byste měli zaheslovat ihned po připojení routeru technikem. Respektive, při zapojení toto obvykle zajistí technik sám, takže se jen společně dohodnete na názvu wifi a zvolíte si heslo. Pak už wifi pod daným názvem a heslem funguje nepřetržitě. Většinou. Pokud totiž připojení nefunguje, je možné, že bude potřeba wifi resetovat a vše nastavit znovu – včetně opětovného zaheslování wifi sítě. Totéž se vám pak může stát i při náhlém výpadku elektřiny, kdy možná bude taktéž potřeba nastavit název a heslo k wifi znovu.

Co potřebujete znát, než zaheslujete svou wifi

Ke zdárnému zaheslování wifi sítě potřebujete znát IP adresu routeru, který chcete konfigurovat. Většinou jde o 192.168.0.1 nebo 192.168.1.1, každopádně uvedena je v návodu k routeru, kde ji jistě snadno najdete spolu s přihlašovacími údaji.

Jak zaheslovat wifi

Nejprve se připojte k routeru tak, že do adresního řádku internetového prohlížeče zadáte adresu HTTP://192.168.1.1 (nebo jinou, podle toho, jaká je vaše IP adresa). Pokud adresu zadáte správně, uvidíte formulář pro zadání jména a hesla, které najdete v návodu k routeru (nejčastěji admin, admin nebo admin, 1234). Jakmile zadáte správnou kombinaci, jste připojeni k routeru. Na stránce, která se před vámi objeví, pak stačí vyhledat sekci Wireless (WiFi, WLAN), složku Security a vyhledat položku WPA/WPA2. Tuto položku zaškrtněte a vyplňte v políčku password vámi zvolené heslo pro wifi síť. Pak už jen stačí uložit nastavení a restartovat router. Od té chvíle je vaše wifi bezpečná a zaheslovaná, tudíž budete muset heslo zadat také pro připojení všech vašich tabletů a mobilních telefonů, na druhou stranu ale nebudete muset mít strach o svá data ani údaje.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno