Štěnice v bytě

Přítomnost štěnice v domě či bytě nepotěší žádného majitele – a to nejen pro samotný fakt přítomnosti hmyzího hosta, ale zejména pro nevyžádané bolestivé kousance, které štěnice zanechávají na lidské kůži. Štěnice se totiž živí nejraději lidskou krví, kterou chodí sát v nočních hodinách. Boj se štěnicemi přitom není žádná hračka a zejména při likvidaci svépomocí je potřeba být důkladný. V opačném případě totiž odolné štěnice snadno zamoří celý dům.

Jak poznáte štěnice v bytě

O výskytu štěnic vás nejčastěji informují především kousance, které můžete objevit na vlastním těle především ráno po spaní. Štěnice se živí nejraději lidskou krví, bodnutí štěnice ale není bolestivé, proto nejčastěji až po probuzení objevíte na svém těle načervenalé místo často se skupinou vpichů. Další možnou stopou mohou být ale i výkaly štěnic, které vypadají jako miniaturní černé tečky a vyskytují se obvykle ve velkém shluku na jednom místě – zejména na konstrukcích postele, spodku matrací a podobně. Štěnice se totiž sdružují v kolonie a i své exkrementy nahromadí obvykle na jediné místo. Podle množství výkalů tedy můžete hned soudit, jak velký váš problém se štěnicemi je.

Kde hledat štěnice

Štěnice jsou aktivní v noci, a proto svá útočiště budují především tam, kde je jejich potrava v noci – do postelí a ložnic obecně. Méně často se pak mohou zabydlet také v pelíšcích zvířecích miláčků či dokonce voliérách ptáků. S ohledem na noční aktivitu štěnic nemá denní pátrání valný efekt. Drobná štěnice na startu dne zaleze a v klidu vyčkává. Krev totiž konzumuje maximálně dvakrát v týdnu, hladovět ale dovede i měsíce. Své úkryty mohou mít štěnice ve zdivu, nábytku, mezi prádlem, v elektrických i jiných rozvodech, v knihách, kobercích, rámech zrcadel a obrazů.

Jak vypadá štěnice

Štěnice během svého života nabývá hned několika podob odpovídajícím vývojovému stádiu jedince. Zárodek štěnice má podobu vajíčka, které následně prochází pěti stádii larvy a nakonec se proměňuje v dospělého jedince. V každém larvím stádiu má přitom štěnice mírně jinou velikost, tvar i zbarvení, které se proměňuje od rudé přes jantarovou až po hnědou. Do dalšího stádia se štěnice dostane vždy po napití krve. Délka života štěnice je jeden až jeden a půl roku. Dospělý jedinec štěnice je velký asi 5 milimetrů, plochý, má tři páry nohou, na hlavě čtyřčlánková tykadla, a je bez křídel.

Jak se zbavit štěnic

Pokud objevíte štěnice brzy, dříve než vám stovky štěnic doslova zamoří dům či byt, můžete důkladně vysát celý prostor, textilie vyprat na 60 stupňů a aplikovat některý z přípravků proti štěnicím – ideálně ve formě postřiku. Ten použijte zejména na matrace, rám postele, nejbližší nábytek, koberce či spáry v podlahové krytině a případně i zdi. Agresivnější alternativou hubení štěnic je pak plynování pomocí speciálních dýmovnic, které zajistí průnik účinné látky i do těch nejmenších skulinek. Jedná e o řešení sice finančně náročnější, ale vysoce spolehlivé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno