Spotřeba vody na osobu

Zajímá vás, kolik vody spotřebuje průměrně jeden člověk? Vězte, že desítky litrů. Možná vás ale překvapí, že množství spotřebované vody se během let stále snižuje, a to hned z několika důvodů. Přesto ale vody spotřebujeme denně poměrně dost, a to zdaleka ne jen kvůli koupání, jak si možná myslíte.

Spotřeba vody obecně

Máte představu, kolik jednotlivé činnosti, které provádíte automaticky každý den, spotřebovávají vody? Jako valná většina lidí, ani vy o tom nejspíš ani nepřemýšlíte. Jiné by to bylo, kdybychom kvůli každému umytí rukou či nádobí museli s vědrem pro vodu do studny, ale při snadném otočení kohoutku množství užité vody zkrátka neřešíme. Možná proto lehce překvapí, že na osobní hygienu, tedy koupání a sprchování, spotřebujeme zhruba stejné množství vody, jako na splachování záchodu – tedy 30 litrů denně. Praní a úklid si vyžádá průměrně 15 až 20 litrů denně, vaření a mytí nádobí okolo 10 litrů, mytí rukou 6 až 8 litrů a pitný režim 2 až 3 litry na osobu a den.

Celkově se tedy dostáváme na objem okolo 100 až 120 litrů na osobu a den.  Spotřeba se ale může samozřejmě od tohoto průměru i výrazně lišit. Zřejmé jsou například rozdíly u lidí žijících ve velkých městech a venkovany.

Jak je možné, že spotřeba vody klesá?

V posledních letech jde stabilně spotřeba vody dolu, za čímž stojí hned několik faktorů. Tím hlavním je zvyšující se cena vody, což nutí spotřebitele omezit její spotřebu. Dále zde hraje roli čím dál rozšířenější šetrný způsob života občanů a využívání například dešťové vody u lidí žijících v rodinných domech.

Jak ovlivnit spotřebu vody

Platíte vysoké poplatky za vodu, nebo se z jakýchkoli důvodů pokoušíte spotřebu vody snížit? V prvé řadě se zkuste zaměřit na to, kde jsou ve vašem případě úniky vody největší.

Možná jsou problémem zbytečně dlouhé chvíle, které si užíváte pod horkou sprchou, každodenní napouštění plné vany, pouštění poloprázdné pračky nebo protékající WC. V těchto případech lze spotřebu vody značně omezit, aniž by se nějakým způsobem snížil váš standart. Stačí zkrátka jen o využívání vody více přemýšlet. Příkladů přitom může být celá plejáda.

Pokud máte někde kapající kohoutek, okamžitě jej utěsněte či vyměňte. Oněch „pár kapek“ vám udělá za týden i 30 litrů, což už je množství k zamyšlení. Pokud ještě vlastníte klasické vodovodní baterie, zvažte výměnu za pákové, které výrazně tlumí průtok vody, čímž snižují spotřebu. Podobně jsou na tom i úsporné sprchové hlavice a perlátory. Velké množství vody také můžete ušetřit tím, že vyměníte koupání ve vaně za sprchování.

K velkému plýtvání vody dochází ale také při splachování toalet, kdy starší nádobky nemají regulovatelnou spotřebu na jednotlivé spláchnutí a tak při každém spláchnutí může protéct záchodem až astronomických 12 litrů vody. Přitom stačí zvolit novější provedení nádobky s dvojím či trojím druhem splachování podle potřebného množství. U moderních splachovacích systémů i nejvyšší stupeň spotřebuje téměř polovinu vody, než u zastaralých typů WC. Pokud máte přístup k dešťové vodě, neváhejte ji využít alespoň na zalévání květin. V konečném součtu rozhodně poznáte rozdíl.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno