Spotřeba plynu

Zvažujete zapojení plynu do stávající domácnosti, nebo koupi nemovitosti, ve které se plynem topí, ohřívá voda i vaří? Pak vás jistě zajímá, jaká je průměrná spotřeba plynu, a jaké tedy budete mít v dané nemovitosti náklady. Konkrétní částka se samozřejmě bude odvíjet od vaší šetřivosti i volby dodavatele, přesto, představu si na základě vybraných parametrů určitě udělat můžete.

Co všechno může „běžet“ na plyn

V dnešní době jsme zvyklí mnohé spotřebiče a zařízení pohánět elektrickou energií, řada z nich ale může stejně dobře fungovat i na plyn. Zejména můžete bez problémů používat plyn k vaření, ohřevu teplé vody a vytápění nemovitosti.

Jaká je spotřeba plynu

Konkrétní spotřeba plynu závisí na tom, pro jaké účely jej využíváte, pro jaký počet osob a v jak veliké nemovitosti. Zatímco v případě vaření a ohřevu vody je rozhodující počet osob, u vytápění je to logicky rozloha domu, neboť u skromného bytu 1+1 rozhodně protopíte méně, než u vily 6+1.

Využíváte-li plyn k vaření, počítejte s průměrnou roční spotřebou ve výši 200 kWh na osobu. Co se týče ohřevu vody, průměrná spotřeba na osobu a rok je 1430 kWh. U vytápění pak počítejte se spotřebou 100 kWh na metr čtvereční podlahové plochy ročně, a to při průměrném stylu vytápění a průměrné izolaci nemovitosti.

Spotřeba plynu za vytápění

Největších úspor nebo naopak výdajů za plyn můžete dosáhnout u vytápění. Rozdíly jsou totiž v řádech tisíců korun ročně, přičemž některé aspekty ovlivnit můžete, jiné ne. Plocha nemovitosti je daná, s tou jistě nepohnete, podobně jak os tepelnými ztrátami. U bytu, který je ze všech stran obklopen dalšími nemovitostmi a je dobře zaizolován, bude spotřeba nižší, naopak u starého domu s minimální izolací a netěsnícími dveřmi i okny vyšší.

Co ale ovlivnit můžete, je míra vytápění, kdy se budete rozhodovat mezi opravdu vyhřátým interiérem, nebo chladnější teplotou. V tomto ohledu hraje roli i to, zda doma trávíte celé dny, nebo přicházíte jen na několik málo hodin. Pokud jste totiž doma méně, stačí vám i méně topit.

Cena za plyn

Co se týče finanční stránky, cena za plyn si liší podle dodavatele i tarifu, který se zase odvíjí od výše vaší spotřeby. Obecně lze ale říci, že je plyn výrazně levnější než elektřina. 1 kWh plynu stojí v průměru 1,40 korun, zatímco 1 kWh elektřiny asi 4,80.

Jak snížit spotřebu a ušetřit za plyn

Pokud se vám zdají vaše výdaje za plyn vysoké, můžete se okusit ušetřit hned několika způsoby. V první řadě je to například změna dodavatele. Pokud vám konkurence nabídne lákavější nabídku a vy v současnosti nejste vázání nějakými omezeními ve smlouvě, není důvod nepřejít. V závislosti na spotřebě můžete ušetřit bez potíží stokoruny ročně.

Zameťte si ale i před vlastním prahem. Máte starý kotel na ohřev vody? Nový by byl jistě úspornější. Máte nedostatečnou izolaci okolo vedení teplé vody? Teplo se vám samovolně ztrácí. Máte nedostatečně těsnící okna či dveře? Pak teplo i peníze doslova vyhazujete okny ven.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno