Šamotové cihly pro krby i udírny

Chystáte se stavět udírnu, pec na pizzu, krb nebo komín? Pak se každopádně neobejdete bez šamotových cihel, které jsou jako jediné přímo určené do topenišťvysokou teplotou. Na rozdíl od běžných stavebních materiálů, šamotové cihly jsou žáruvzdorné, a tak si hravě poradí i s teplotami nad 1500 stupňů Celsia.

Co je vlastně šamot?

Šamot je specifická stavební hmota, která vyniká především svou schopností odolávat vysokému žáru. Šamot je běžně schopný odolávat žáru až 1600°C. Jako jedna z mála hmot tedy šamot vydrží i dlouhodobý přímý kontakt s ohněm, například uvnitř krbu, pece, komínu či udírny, kde je využívají i běžní spotřebitelé. V průmyslu pak šamot nachází uplatnění ve sklářství, u elektrických pecí, nebo třeba ve slévárenském průmyslu, kde jsou do šamotových forem odlévány železné či ocelové taveniny.

Šamotové prvky

Z nabídky šamotových prvků jsou nejběžněji využívány šamotové cihly či desky, běžně k dostání jsou ale i tvarovky či kompletní šamotové komínové vložky. Pro speciální účely, zejména v průmyslu, jsou pak vyráběny i šamotové trubky, rozvodky, nálevky či výlevky. Šamotové prvky mohou být vyráběny lisováním či tažením.

Šamotové cihly, které patří mezi nejrozšířenější šamotové prvky, nacházejí využití při stavbě venkovních i interiérových krbů, udíren, pizza pecí či komínů. Vyrábějí se přitom jak v klasických tvarech, tak i ve zkosených, které umožňují stavbu obloukových tvarů (například kulaté ohniště) a také výstavbu kleneb. Upravit je lze případně řezáním do potřebných atypických tvarů či rozměrů.

Šamotové tvarovky jsou v podstatě šamotové cihly speciálního tvaru, určené především ke vkládání do krbů a kamen. Velikostí a tvarem nejběžněji odpovídají standardům vyžadovaným prodejci kamen a krbů, lze je ale vyrobit i na zakázku, například v případě, kdy zákazník potřebuje novou šamotovou tvarovku pro kamna, která se již nevyrábějí.

Šamotové desky je podobně jako cihly možné využít pro stavby venkovních i interiérových krbů, pecí či komínů. Na rozdíl od cihel je lze ale využít i jako obklad, kdy mají poutavou dekorační funkci.
Pro komínové vložky lze pak zakoupit šamotové vložky příslušného tvaru pro spolehlivé odvádění spalin i ochranu před požárem. U šamotových vložek se navíc nemusíte bát ani teplotních rozdílů a jejich případných negativních vlivů.

Ke spojování šamotových prvků se využívá speciální šamotový tmel, který je rovněž žáruvzdorný a zajistí dokonalé i odolné spojení.

Cena šamotových cihel

Mezi nejlevnější šamotové prvky patří cihly, jejichž cena se pohybuje od 40 Kč za velkou cihlu, tedy šestikilovou (rozměr 30x15x6,5 cm), případně za cenu okolo dvaceti korun koupíte malou šamotovou cihlu poloviční tloušťky (cca 3,5 cm), o rozměru 23×11,5 cm. Nejmenší šamotové desky s rozměry odpovídajícími přibližně malé cihle (tj. 25x12x3 cm) koupíte za cenu okolo 40 Kč, u rozměrnějších o velikosti 50x37x3 cm se pak cena dostává až na 450 korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno