Předávací protokol k bytu

Pokud se chystáte bydlet v pronájmu nebo naopak svůj byt pronajmout, nezapomínejte, že součástí dokumentace by měl být kromě nájemní smlouvy i předávací protokol k bytu. Ten slouží jako ochrana obou smluvních stran, neboť je v něm přesně uvedeno, v jakém stavu a s jakým vybavením je nemovitost předávána. Při poškození či ztrátě vybavení je pak skvělým vodítkem pro vyřešení sporu mezi nájemcem a pronajímatelem.

Co je přesně předávací protokol?

Předávací protokol je sice volitelnou, ale velmi vhodnou součástí nájemní smlouvy – konkrétně je její přílohou. Je v něm uvedeno v jakém stavu pronajímatel pronajímá byt nájemci, a to s cílem předejít případným budoucím sporům o náhradu poškozeného či chybějícího vybavení a podobně. Předávací protokol vypracovává zpravidla pronajímatel, případně například realitní kancelář, která pronájem zprostředkovává. Vypracovat jej ale může i nájemce, pokud například pronajímatel nemá zájem předávací protokol vyhotovit a nájemce chce být chráněn.

Co by měl obsahovat předávací protokol?

Základem předávacího protokolu jsou informace ohledně stavů měřičů tepla, elektrické energie, vody, plynu, dále by měl být uveden počet předávaných klíčů od bytu, vchodových dveří, poštovní schránky, případně společných prostor nebo sklepa. Dokument by také měl zahrnout informace o tom jaké je vybavení nábytkem, elektrospotřebiči, doplňky a podobně, ideálně včetně informace o stavu, v jakém toto vybavení je (nové či použité nebo dokonce již poškozené). Nezapomínejte určitě ani na podlahové krytiny, lustry nebo třeba interiérové dveře. Škoda totiž může vzniknout prakticky na čemkoliv. Ideální a praktické je proto pořízení kompletní fotodokumentace veškerých prostor a její zahrnutí do předávacího protokolu. Obě smluvní strany by pak měly předávací protokol podepsat jako vyjádření souhlasu s informacemi uvedenými v dokumentu – ať už psanými, nebo obrazovými. Alternativou k fotografiím pak může být také videozáznam.

Pokud si nejste formou či obsahem předávacího protokolu jisti, můžete se inspirovat na internetu, kde najdete vzor předávacího protokolu zdarma ke stažení. Odborné poradenství vám pak zajistí například v realitní kanceláři nebo právní poradně.

Předávací protokol chrání obě strany

Na první pohled by se mohlo zdát, že předávací protokol kryje především pronajímatele, který do něj uvede jaké vybavení a v jakém stavu dává nájemci k dispozici. Pokud se pak některá z věcí ztratí nebo zničí, předávací protokol jasně ukáže, co chybí. Stejně tak ale dokument může fungovat naopak, pokud například mazaný pronajímatel chce po uplynutí nájemní doby nazpět byt i s vybavením, přičemž pronajímal holobyt. Pak je předávací protokol trumfem v ruce nájemce. Pro obě strany je proto výhodné a vhodné předávací protokol při předání bytu vyhotovit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno