Posuvné, neboli zašupovací dveře do bytu

Dveře v interiéru slouží k procházení do jednotlivých pokojů, zejména ale nabízejí soukromí a klid, bezpečí či teplo. Mnohdy však kvůli řešení prostoru nebo menším rozměrům dveře překážejí, což může být velice nepříjemné. Ani v těchto případech se ale dveří nemusíte vzdávat. Stačí vyměnit klasické otvíravé dveře za dveře posuvné, které se buďto schovají do zdi, nebo vám zaberou jen pár centimetrů místa podél stěny.

Design i praktičnost

Posuvné dveře jsou skvělým řešením pro prostory, v nichž nechcete, aby otevřené dveře zabíraly příliš místa. V současnosti jsou ale stále žádanější i pro své estetické kvality. Posuvné dveře se totiž nabízejí v mnoha rozličných materiálech, dekorech, vzorech i designech, a vybrané kreativní kousky dovedou interiér skutečně nebývale ozvláštnit.

Posuvné dveře do pouzdra či na zeď

V nabídce posuvných dveří existují dva základní druhy těchto dveří. Jsou to posuvné dveře do pouzdra a posuvné dveře na stěnu.

Posuvné dveře v pouzdře se zasouvají do kovového pouzdra umístěného ve zdi, takže opticky jakoby mizí ve stěně. Pro toto řešení je pochopitelně potřeba rozsáhlejší rekonstrukci, kdy se některá ze zdí vybourá nebo upraví tak, aby do ní mohlo být umístěno pouzdro. Pokud dům teprve stavíte, je vhodné tuto variantu promyslet předem a vyhnout se následnému bourání. Pokud máte připraven prostor, zbývá jen namontovat pouzdro. Z montáže nemusíte mít obavy, není nijak výrazněji náročná, je jen potřeba dbát na přesnost. Pozor ale na výběr vhodného pouzdra. Stavební pouzdra se totiž vyrábějí do zděné konstrukce nebo do sádrokartonové příčky, a obě varianty se liší svými vlastnostmi.

Jednodušší na instalaci je varianta dveří na stěnu, kdy se pouze na stěnu umístí kolejnice, nebo přesněji řečeno vodící lišta s kolečky, po které se dveře posouvají podél zdi. Z estetických důvodů je pak lišta ještě překryta garnyží. Dveře na stěnu jsou na rozdíl od dveří do pouzdra stále vidět, pouze se mění jejich poloha, kdy buď zakrývají dveřní otvor, nebo jsou přitisknuté ke zdi vedle tohoto otvoru.

Pouzdro versus kolejnice: výhody a nevýhody

Pozitivem varianty dveří do pouzdra je, že tyto dveře můžete zcela schovat do zdi, a nezabírají vám absolutně žádné místo. Tato varianta je ale finančně i realizačně náročnější. Naopak dveře na kolejnici budou stále potřebovat kousek místa podél zdi, kde nebudete moci umisťovat žádné předměty. Nabízí ale jednoduchou a rychlou instalaci, a navíc pokud si pořídíte designové dveře, můžete se s nimi stále chlubit, neboť jsou vždy v místnosti vidět.

Varianty posuvných dveří

Posuvné dveře existují ve variantě jednokřídlé či dvoukřídlé. U jednokřídlých dveří do pouzdra je přítomno pouzdro pouze na jedné straně, u dvoukřídlých si můžete vybírat z varianty otevírání na jednu stranu, nebo otevírání na obě strany. U dveří na stěnu opět existuje varianta jednokřídlá i dvoukřídlá.

Co se týče materiálů, můžete si vybírat mezi tradičními materiály jako je dřevo nebo kov, ale i moderními, jako je plast nebo sklo. Velikosti jsou pak limitovány pouze vaším prostorem a přáními. Pro standardní rozměry dveří existují samozřejmě typizovaná pouzdra, vše se dá ale vyrobit i na míru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno