Odvětrané fasády

Odvětraná fasáda je poměrně novým typem fasády, který v porovnání s klasickým řešením přináší řadu výhod. Oproti klasické fasádě si sice připlatíte, těšit vás ale bude moci široký výběr z materiálů, designů, snadná demontáž i lepší tepelná izolace. Odvětrané fasády přitom zcela odpovídají současným požadavkům na moderní bydlení, kdy jsou praktické, minimalistické, a přitom designově pestré, tak aby uspokojily estetický vkus každého zákazníka.

Jak vypadá odvětraná fasáda

Odvětraná fasáda funguje na stavebnicovém principu, kdy jsou jednotlivé dílce fasády zasouvány do připravených lamel. Mezi domem a samotnou fasádou tak vzniká určitý volný prostor, který umožňuje domu dýchat, a tudíž jej zbavuje nežádoucí vlhkosti, a zároveň zabraňuje zbytečnému úniku tepla ven.

Jaké druhy odvětraných fasád trh nabízí

Pokud jde o materiály, vybírat můžete dílce cementovláknité, kamenné, lamelové nebo dřevěné, které pak můžete skládat k sobě svisle, vodorovně, ale i diagonálně – podle toho, co je vašemu vkusu nejbližší. Například cementovláknitá fasáda má jemně broušený povrch, takže je svou strukturou nenapodobitelná a velice specifická. Kamenná má pak vzhled klasického kamene, vlastnostmi se ale odlišuje – především má nižší váhu a je pružnější. Lamelové fasády vynikají vysokou odolností a dlouhou životností, nízkými nároky na údržbu i širokou nabídkou designů. Velkoplošné dřevěné dílce pak nabízí design tradičního materiálu v několika odstínech, ovšem v exkluzivní bezúdržbové variantě.

Změna není žádný problém

Při stavbě nebo rekonstrukci domu sice plánujeme, že nám nemovitost bude sloužit na celý život, stejně tak ale obvykle počítáme i s tím, že za nějaký čas budeme možná chtít něco změnit, přistavět, upravit. A případné úpravy možná budou chtít i zásahy do fasády, což je u klasického provedení velký problém. V tomto je právě naopak výhoda fasády odvětrané. Ta je složená z dílců, a funguje tak na podobném principu jako stavebnice, kterou můžete snadno rozložit a zase znovu složit.

Odvětraná fasáda slouží i jako zateplení

Dlouhá zima, jako například ta letošní, znamená nemalé zásahy do rodinného rozpočtu, a to zejména při nedostatečné izolaci nemovitosti, kdy pak výdaje za tepelnou energii stoupají do závratných výšin. V tomto směru může odvětraná fasáda také významně pomoci, neboť na rozdíl od klasické fasády propouští menší množství tepla ven. Záleží ale především na konkrétním provedení. Obecně je pak odvětraná fasáda odolnější proti nejrůznějším rozmarům počasí, od vydatných dešťů, přes silný vítr či sníh. Oproti klasické fasádě je tedy sice finančně náročnější, investované finance vám však postupně vrátí v podobě úspory tepla i dlouhé životnosti, která dosahuje desítek let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno