Noční proud neboli nízký tarif elektřiny

Bez elektřiny si dnes neumíme představit snad jediný den. Elektřinu používáme od rána do noci, a to u některých spotřebičů doslova. Jiné ale spouštíme jen občas, a pokud mají velkou spotřebu, není od věci spustit je v době, kdy je elektřina levnější. To může být v noci, ale také ve vybraných časech během dne. Základním předpokladem ale je, že využíváte u svého poskytovatele některou z dvoutarifových sazeb energie.

Nízký versus vysoký tarif

Ačkoliv elektřina k nám do domu proudí stále stejná, její cena se v různých časech může lišit. Pokud totiž domácnost využívá dvoutarifovou sazbu, pak čerpá několik hodin denně elektřinu za cenu vysokého tarifu, a několik hodin denně za cenu nízkého tarifu. Počet hodin i konkrétní časy se liší podle lokality i konkrétní nemovitosti, zejména pak podle množství spotřebičů fungujících na elektrickou energii. Pokud elektřinu používáte k vytápění, ohřevu vody i pro standardní využívání spotřebičů, můžete se dostat až na 22 hodin nízkého tarifu denně. A pak už rozhodně neplatí, že nízký tarif odpovídá nočním hodinám.

Dobu platnosti nízkého tarifu stanovuje výhradně distributor elektrické energie, přičemž vychází z podmínek stanovených cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu. Doba platnosti se přitom v průběhu roku mění.

Jednotarifová versus dvoutarifová sazba

Pokud používáte v domácnosti elektřinu jen ke svícení a provozu spotřebičů, dosáhnete pouze na jednotarifové sazby D01d (pro domácnosti s nižší spotřebou) nebo D02d (u vyšší spotřeby), které zahrnují výhradně celodenní vysoký tarif. Pokud ale splníte určité podmínky, můžete si užívat výhod dvoutarifové sazby se střídáním vysokého a nízkého tarifu. Například pokud využíváte bojler k ohřevu vody, můžete využít tarif D25d s osmihodinovým nízkým tarifem. Pokud využíváte tzv. hybridní elektrické vytápění pomocí akumulačního vytápění a přímotopu, můžete si pořídit sazbu D35d s šestnáctihodinovým nízkým tarifem. Při vytápění přímotopy se nabízí sazba D45d s dvacetihodinovým nízkým tarifem, a při vytápění tepelným čerpadlem dokonce dvaadvacetihodinový nízký tarif D56d.

Jak zjistit, kdy odebíráte levnější elektřinu?

Časy, ve kterých domácnosti odebírají elektřinu za nižší cenu, se v průběhu kalendářního roku mění. Proto časy, které platily v lednu, v dubnu již nemusí vůbec odpovídat. Abyste zjistili, kdy odebíráte levnější elektřinu, budete potřebovat znát váš HDO kód, který je uveden na vaší smlouvě nebo také na vašem HDO přijímači, který zajišťuje střídání tarifů. Podle HDO kódu pak konkrétní časy zjistíte na internetu nebo infolince distributora.

Proč znát časy nízkého tarifu?

Provoz některých spotřebičů neovlivníte. Chladnička či mrazák musí „jet“ celý den, ať je tarif jakýkoliv. Podobně televizi, počítač nebo třeba mikrovlnnou troubu zkrátka potřebujete používat v čase kdy je to nutné a nemůžete čekat, až bude elektřina levnější. Třeba zapnout pračku ale klidně můžete až večer, podobně jako myčku na nádobí. Jejich provoz vás pak vyjde na méně peněz, přitom nijak neomezí běžný chod domácnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno