Návod na montáž okapů

Aby vám neteklo do domu, je stavba opatřena střechou. A aby vám za deště nestékala voda ze střechy všude dokola, jsou tu zase okapy. Pokud se chystáte na jejich instalaci nebo třeba jen renovaci okapů starších, dbejte na správný postup, který vám zaručí kvalitní, spolehlivé a trvanlivé řešení odvádění vody. Nevíte-li jak na to, následující řádky vám poradí.

Co tvoří okap

Systém prvků, které odvádějí vodu ze střechy budovy, obecně označujeme jako okapy. V rámci celého systému ale můžeme dále rozlišovat střešní žlaby (obvykle půlkulaté protáhlé části instalované horizontálně podél okraje střechy), svody (trubkovité díly instalované svisle, často v rohu budovy), kotlíky (díly propojující žlaby a svody, obvykle trychtýřovitého tvaru), kolena (zahnuté trubkovité díly, sloužící k napojení na svody) i další příslušenství.

Volba vhodného materiálu okapu

Dříve než se pustíte do samotné instalace, budete potřebovat veškeré komponenty tvořící okapy. Při jejich výběru přitom zejména dobře zvažte vhodný materiál. Trh nabízí plast, měď, kombinaci titanu a zinku, pozink nebo hliník.

Výhodou plastu je jednoduchá montáž, dlouhá životnost a nízké nároky na údržbu, stejně jako i široká variabilita designů, kdy nabídka obsahuje pestrou škálu barev v lesklém i matném provedení. Ve srovnání například s pozinkovaným plechem si ale za plast připlatíte. Pozinkované okapy ale zase musíte ještě natírat barvou, abyste zajistili jejich dlouhou životnost a zabránili korozi. Okapy hliníkové naopak s korozí potíže nemají, jsou lehké, a opět trh nabízí všemožné barevné varianty. Jejich životnost je až čtyřicet let, ale také jejich cena je ve srovnání s pozinkovanými okapy až čtyřikrát vyšší. Další možností je měď, která nepotřebuje povrchovou úpravu ani údržbu, neboť sama na vzduchu časem mění barvu (nejprve dohněda a později dozelena) a vytváří si vlastní ochrannou vrstvu. Životnost je až osmdesát let, a pokud jde o cenu, ve srovnání s pozinkem je zhruba trojnásobná. Stejné životnosti dosahují okapy titanzinkové, které jsou navíc pružné a nepotřebují údržbu. Montáž ale vyžaduje přísné dodržování technologických postupů.

Nutná je i správná velikost

Pokud jde o velikosti, vhodná velikost okapu (žlabů i svodů) by se měla odvíjet od půdorysné plochy střechy. Pokud nevíte, jak velikost vypočítat, obraťte se na odborníky, a výběr nepodceňujte. Správná velikost i rozměry okapů jsou totiž stěžejní podmínkou pro kvalitní a bezpečný odvod dešťové vody ze střechy domu.

Jak na montáž okapů

Montáž okapů začínáme montáží háků přidržujících žlaby. Před jejich montáží je vhodné si vyznačit body, kde budou háky umístěny, a to kvůli vhodnému rozmístění – vzdálenost mezi háky by totiž neměla být delší než 60 centimetrů. Vyznačte si proto na každé stěně vždy krajní háky (případně rovnou začněte jejich montáží), a mezi nimi vhodně rozvrhněte umístění dalších. Následně si připravte žlab (případně už i s kotlíkem, který umístíte na požadované místo ve žlabu), umístěte jej do háků a pomocí háků napevno uchyťte. Jednotlivé žlaby pak pospojujte žlabovými spojkami, a to tak, že vždy žlaby přiložíte těsně k sobě a nasadíte spoj do středu spojky, kterou následně zajistíte. Nakonec tlakem směrem nahoru připevněte ke žlabu v požadovaném místě nejprve dvě kolena, a pak svod. Na každý samostatný díl svodu je vhodné umístit také alespoň dvě objímky, aby celý systém skutečně pevně držel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno