Mop na podlahu se ždímačem – jaké druhy existují?

Ať už se chystáte na malý nebo naopak generální úklid, neobejdete se pravděpodobně bez pomoci mopu. Ten zajistí důkladný úklid podlahy ve všech místnostech, ve kterých nejsou koberce. Přinejmenším v kuchyni a koupelně jej tedy využije většina z nás. Aby ale byl mop skutečným pomocníkem, nikoliv jen další položkou na seznamu nutných prostředků, je potřeba vybrat ten správný a dostatečně vybavený. Například mop se ždímačem.

Parametry mopu

Při koupi mopu je ideální si mop vyzkoušet, podobně jako oblečení nebo boty. Mop by neměl být příliš lehký ani těžký pro manipulaci, měl by mít vhodnou délku, ale třeba i tloušťku tyče, tak aby se vám s ním zkrátka dobře vytíralo. Další věcí, která by vás pak měla zajímat, je savost hadru mopu. Pokud je totiž vytírací část ze špatně savého, nejčastěji umělého materiálu, budete muset hadr každou chvilku namáčet a navíc namísto vytírání budete podlahu spíše jen vlhčit povrchem hadru, nikoliv skutečně umývat. Se savostí pak souvisí i další důležitý parametr, a sice schopnost dostatečného ždímání. Pokud nelze hadr mopu dobře vyždímat, bude v něm zůstávat špína společně s vlhkostí, takže opět neuklízíte pořádně a navíc vám budou po vytírání zůstávat dlouho mokré podlahy. Při ždímání se dnes ale již dávno nemusíte spokojit jen s kroucením v rukou. Řada mopů již nabízí sadu se ždímačem, který zajistí skutečně intenzivní ždímání s možností regulace pro různé povrchy.

Mopy se ždímačem

Ždímání je velice důležitý krok při vytírání, neboť díky němu se z mopu vymývají nečistoty a odstraňuje se přebytečná vlhkost. Ruční ždímání je ale náročnější a méně pohodlné, neboť zahrnuje nejen nutnost manuálního ždímání kroucením, ale i všemožné ohýbání zad. Proto je lepší sáhnout po mopu se ždímačem, který šetři čas i námahu, a mnohdy je navíc i efektivnější.

Ždímačů mopů existuje hned několik druhů, přičemž každý má svá pro i proti. Například rotační třásňové mopy umožňují úklid ve všech koutech místností, a díky sadě se ždímací nádobkou vyždímáte přebytečnou vodu snadno zpět do kýblu. Stačí zatlačit podle požadované intenzity ždímání a voda hned stéká do nádoby. Finančně přitom tento typ ždímače patří mezi nejvýhodnější. Pokud vám ale i tento postup připadá namáhavý, můžete si pořídit mop se ždímačem, který se spustí při stlačení páčky. Stačí tedy mokrý hadr mopu vložit do síťky a zatáhnout za páčku podle potřeby. To jsou možnosti třásňových kulatých mopů. Ani pokud máte mop plochý, nemusíte se ale ždímání obávat. Některé mopy dokonce zahrnují ždímač přímo v samotném „těle“ mopu, kdy násada mopu projede hadr a tlakem jej vyždímá. Vám k tomuto kroku přitom postačí jen pohyb ruky.

Jak správně uklízet s mopem

Při úklidu mopem je potřeba mít na paměti, že mop slouží převážně k vyčištění podlahy od drobných nečistot a neviditelných baterií, nikoliv k úklidu větších nečistot, množství drobků nebo třeba psích chlupů. Povrch podlahy, ať už se jedná o linoleum, dlažbu nebo plovoucí podlahu, je proto potřeba nejprve vysát či zamést, a teprve potom vytřít mopem. Při dodržení tohoto postupu můžete udržet domácnost čistou i s relativně obyčejným mopem bez větší námahy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno