Malé kuchyně – jak je vybavit a zorganizovat

Zařizovat prostornou kuchyň s balíkem peněz není žádné umění. Umění je zařídit a zorganizovat funkčně i esteticky malou kuchyň, a to ideálně i s umírněnými náklady. Pokud vás zajímá jak na to, inspirujte se následujícími tipy.

Využijte prostor do posledního milimetru

V malé kuchyni je potřeba vytěžit z prostoru maximum, a tedy využít i prostor obvykle opomíjený. Že netušíte, o čem je řeč? Rozhlédněte se v jakékoliv běžné kuchyni – prostor nad horními skříňkami zeje prázdnotou. Přitom desítky cenných centimetrů nad horními skříňkami můžete skvěle využít na méně používané mixéry, fritézy, roboty, nebo třeba jako spíž pro dlouhodobější zásoby. Řešením tedy může být buď linka vyrobená na míru, kde horní skříňky dosáhnou až ke stropu, nebo snáze a levněji – stačí nad horní skříňky umístit další police a využít třeba košíčky či boxy, ve kterých můžete uskladňovat i drobnější věci a celý dojem bude estetický a úhledný.

Mimo prostor nad linkou můžete funkčně využít také stěnu nad pracovní deskou (mezi horními a spodními skříňkami), kterou můžete použít k zavěšení prkýnka, nožů, naběraček a dalších pomůcek, ale třeba i hrníčků či hrnců.

Organizace uvnitř linky i chladničky

Pokud budete ve své kuchyni udržovat pořádek a věci budou do sebe zapadat, ani na malém prostoru si nebudete připadat stísněně. Je proto vhodné investovat (pokud už nemáte) do stohovatelných hrníčků a skleniček, do souprav talířů i misek, které do sebe zapadají a dají se snadno stavět na sebe. Pokud jde o uskladňování potravin, ideální jsou uzavíratelné krabičky, které jednak zajistí trvanlivost potravin, ale také se dají skvěle skládat na sebe i vedle sebe při maximálním využití prostoru. To platí pro uskladňování věcí ve spíži, ale třeba i v ledničce nebo mrazáku. Není od věci si krabičky třeba i popsat, abyste měli vždy přehled o tom, co v zásobách máte, a co tedy nemusíte znovu kupovat a dále tak zaplňovat malý prostor v kuchyni.

Využijte výsuvný nábytek a multifunkční vybavení

Pokud chcete do malé kuchyně investovat, určitě stojí za zvážení výsuvný a skládací nábytek. Skvělé jsou na míru vyráběné výsuvné pojízdné boxy, které mohou být i velice úzké, a dovedou neskutečným způsobem zužitkovat i prostor, který jste považovali za nevyužitelný. Máte-li malou pracovní desku, můžete využít doplňkovou výsuvnou desku se sklopnou nohou. Podobně se může hodit i skládací stůl a třeba i skládací židle, kdy obojí můžete zavěsit na stěnu v době, kdy jídlo připravujete, a rozložit když jdete jíst. Alternativou jsou také židle stohovatelné, které jsou jakýmsi kompromisem.

Další zajímavou investicí mohou být multifunkční prvky jako například kombinovaný pult, který spojuje varnou desku s myčkou i mikrovlnnou troubou.

Styl

Kromě faktického využití prostoru ale můžete velikost své kuchyně ovlivnit i opticky. Mnohem větší vám vaše kuchyně bude připadat, pokud sáhnete po světlejším odstínu linky a světlých stěnách. Světlý strop by měl být samozřejmostí. Podlaha může být i tmavší, světlou ale opět nic nezkazíte. Kovové prvky odrážejí světlo, proto po kovovém lesku můžete klidně také sáhnout. Samozřejmostí by pak měl být dostatek světla v kuchyni, což znamená nejen pořízení odpovídajícího hlavního osvětlení, ale i osvětlení kuchyňské linky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno