Malé koupelny – inspirace pro vás

Poradit si s vybavením velké koupelny dovede kde kdo, ovšem malá koupelna, to je výzva pro skutečné odborníky. Obzvláště pokud má zahrnovat vše potřebné, být stylová, a zároveň funkční a pohodlně využitelná. Pokud vás také trápí malý prostor vaší koupelny v bytě či domě, pojďte se nechat inspirovat několika triky, které i z malé místnosti vytvoří ráj milovníků vodních radovánek.

Doplňky pro malé koupelny

Pomocí doplňků můžete prostor zvětšit alespoň opticky. Ideálními pro koupelny jsou přitom především zrcadla. Zrcadlo by mělo být buď zavěšené v rámu, nebo ještě lépe zapuštěné do obkladu. Zrcadlové skříňky nad umyvadlem příliš vhodné nejsou, neboť zabírají množství prostoru, aniž by nabízely výrazné množství úložné plochy. Pro ukládání hygienických potřeb využijte raději skříňku pod umyvadlem nebo otevřenou polici, kterou můžete umístit i do výšky nad vanu, do jinak nevyužívaného prostoru.

Tipy na vybavení pro extrémně malé koupelny

V extrémně malých koupelnách může skvěle zafungovat protáhlé umyvadlo s odkládacím prostorem, umístěné kolmo i nad vanu. Odkládací plocha v tomto případě tvoří jakousi polici nad vanou, zatímco samotné umyvadlo je těsně vedle vany. Díky tomuto řešení zbývá jen zavěsit či nalepit zrcadlo (nebo ideálně více zrcadel proti sobě) a máte veškeré potřebné vybavení koupelny například i jen na ploše 150 x 150 centimetrů.

Alternativou může být pořízení sprchového koutu, který zabírá méně čtverečních metrů podlahové plochy, a k němu například umyvadla s malou hloubkou, které rovněž skvěle zafunguje v malém prostoru. Ze sprchových koutů pak čtvrtkruhové zabírají ještě o něco malinko méně místa než čtvercové. Pokud koupelna disponuje nevyužitým prostorem za dveřmi, lze zakoupit speciální rohové umyvadlo menších rozměrů a umístit ho právě za dveře.

Barvy

Pokud disponujete v koupelně malým prostorem, dominantní by měla být jednoznačně světlá barva, a to především na stěnách a stropu. To přitom platí nejen pro výmalbu, ale i nábytek a vybavení, které na stěnách bude. Pro strop bude ideální klasická bílá, která skvěle zafunguje i na stěnách – ať už v podobě obkladu nebo výmalby nad obkladem. Pokud vás čistá bílá neláká, můžete sáhnout po bílém obkladu s lehkým mramorováním, obkladu krémovém, pastelovém, nebo například můžete bílý obklad oživit pruhem pestré syté mozaiky. Dominovat by však měla vždy světlá barva. Totéž platí i pro sanitu, tedy vanu, sprchový kout, umyvadlo – bílá bude ideální. Pokud jde o drobný nábytek, kromě bílé můžete sáhnout i po světlém dřevě nebo například moderní šedé.

Dveře

Dveře působí řadu potíží při realizaci malých prostor. Plocha, na které se otevírají, totiž často zabírá množství tolik potřebného prostoru. Řešením může být využití dveří posuvných – ať už do pouzdra či závěsných, případně volba dveří s otevíráním ven, například do chodby. Tato varianta je přitom i daleko bezpečnější, neboť v koupelně či na WC se často může člověku udělat špatně, ovšem pokud spadne v malém prostoru na zem, zablokuje dveře a nikdo další se nebude moci dostat dovnitř. To při otevírání ven nehrozí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno