Kachlová kamna na chalupu

Léto nám pomalu končí a s příchodem podzimu stále častěji přicházejí také chladné večery či rána. Doma tuto nepříjemnou okolnost vyřešíme snadno centrálním vytápěním, na chatách a chalupách ale obvykle tuto možnost nemáme. Pro rekreační objekty tohoto typu je tedy ideální pořídit si kamna, a to ideálně kachlová, která nabízejí vyšší komfort při vytápění a stylově zapadnou do každé chaty či chalupy.

Výhody kachlových kamen

Kachlová kamna patří společně s krby, krbovými vložkami a krbovými kamny k prostředkům využívajícím k vytápění oheň. Oproti ostatním variantám mají ale kachlová kamna řadu výhod. Především plně keramická kachlová kamna produkují jiný druh tepla než běžné krby či krbové vložky. Konkrétně vyzařují sálavé teplo namísto konvekčního, a tudíž zajišťují pocit tepla i při nižší pokojové teplotě, neboť sálavé teplo (podobné teplu slunečnímu) snáze zahřívá. Povrchová teplota kachlových kamen dosahuje nanejvýš 60° Celsia, čímž se zamezuje vysoušení vzduchu a nedochází k přepalování ani víření prachových částic. Kachlová kamna tedy výrazně ocení alergici, astmatici a osoby s náchylností k respiračním onemocněním. Relativně nízkou povrchovou teplotu ale oceníte i v případě, že máte doma malé děti či nenechavé čtyřnohé mazlíky. Kachlemi totiž zamezíte nepříjemným popáleninám. Kachlová kamna také déle udrží teplo a uvolňují jej postupně, takže nedochází k výkyvům teplot.

Nevýhody kachlových kamen

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že kachlová kamna se déle nahřívají, tudíž jejich teplo neucítíte hned. Kachle totiž pohlcují teplo, které teprve následně propouštějí do prostoru.

Kachlová kamna zdaleka neslouží jen k topení

Kachlová kamna na rozdíl od krbových kamen či jiných vytápěcích prostředků tvoří naprostou dominantu interiéru, neboť jsou masivní a kachle opticky výrazné. Kromě samotného vytápění ale pravá kachlová kamna slouží také k vaření, takže jejich součástí je i pec se sporákem. U velkých kachlových kamen pak nechybí ani lavice k odpočinku či dokonce spaní, jaké znáte určitě z některé z tradičních Ladových malůvek. Moderní kachlová kamna se však mohou provedením blížit i jednoduchým krbovým kamnům vyráběným v jediném kuse, ovšem stále s tím rozdílem, že dominantou vzhledu i funkčnosti jsou právě kachle.

Stavba kachlových kamen

Tradiční kachlová kamna se na rozdíl od malinkých krbových kamen obvykle nekupují jako jediný kus, ale nechávají se postavit odbornou firmou. Výhodou tohoto postupu je možnost uzpůsobit kamna zcela možnostem interiéru i požadavkům klienta, ať už jde o rozměry plotny či trouby, velikost úložných prostor na dřevo nebo estetické prvky jako je typ kachlí či kování. Pro vytápění větších prostor je také potřeba kamna doplnit o výměník a rozvody do dalších místností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno