Jak vymalovat obývací pokoj

Chtěli byste oživit svůj současný obývací pokoj, nebo zařizujete obývák úplně poprvé? Pak jistě přemýšlíte o volbě vhodné barvy na výmalbu stěn. Chcete-li vybrat tu pravou, nezapomeňte při výběru zohlednit nejen váš styl a oblíbené barvy, ale i účel místnosti a v neposlední řadě její rozměry, které taktéž hrají důležitou roli.

Vybírejte podle účelu

Obývací pokoj je hlavní místností střetávání celé rodiny i návštěv a zároveň místem mnoha možných využití, podle „typu“ majitelů – od oázy pro lenošení a sledování televize, až po prostor pro divoké večírky. Jednoznačně byste proto měli promyslet, zda budete obývák využívat spíše pro relaxaci a odpočinek, nebo naopak bude místem oslav a aktivní komunikace. Pro první případ se hodí spíše studené tóny, zatímco pro druhý ty teplé. Pokud se nemůžete rozhodnout, můžete zvolit kompromis – univerzálnější výmalbu v zemitých tónech zohledňující rozličné využití místnosti i různý vkus členů domácnosti.

Při rozhodování zohledněte místnost

Zároveň je při výběru vhodné barvy pro výmalbu potřeba brát ohledy i na velikost místnosti, případně její tvar. Pro malé místnosti jsou jednoznačným tabu tmavé barvy, stejně jako by neměly být voleny pro menší stěny. Máte-li protáhlé místnosti, volte sytější barvy pouze na dlouhé stěny. Zároveň by také vždy mělo být dodrženo pravidlo, že pro příjemné obývání by měla být vždy podlaha nejtmavší a strop nejsvětlejší plochou místnosti. Pro stěny proto volte střední cestu.

Pokud navíc již máte vybraný nábytek, nebo alespoň promyšlenou jeho budoucí barvu, zohledněte při volbě odstínu výmalby i ji. K tmavému nábytku je jednoznačně vhodnější volit světlejší odstín pro výmalbu stěn, u světlých tónů nábytku naopak můžete být i odvážnější.

Aktuální trendy v barvách

Pro rok 2015 je top trendy barvou pro výmalbu extrovertní výrazná vínová. Spolu s ní bude in také výrazná hořčicově žlutá, všechny odstíny fialové, sytě modrá, odstíny růžové i veškeré přírodní barvy, které můžete snadno kombinovat s odstíny šedé, černé a krémově bílé. Pokud preferujete nadčasovost, můžete sáhnout po zemitých tónech hnědé a béžové, pokud naopak výstřednost a trendy, skvělá bude zmíněná vínová či hořčicová. Střední cestou pak může být volba zelenkavé či modré, které promění obývák v místo odpočinku a relaxace.

Nechte se inspirovat významem barev

Pokud tápete, jaká barva by pro vás mohla být ideální, můžete se nechat inspirovat výkladem významu a působení barev. Podle něj například červená dodává energii, povzbuzuje emoce i komunikaci, žlutá podporuje zvídavost a dává pocit útulnosti, zelená uklidňuje, modrá zlepšuje náladu, uklidňuje a podporuje komunikaci, růžová vyvolává něžnost, hnědá dává pocit klidu a jistoty. Neutrální šedá pak údajně podporuje lenost, oblíbená bílá zase osvobozuje. A letošní top trendy vínová? Ta má být podle výkladu barev barvou pozitivní, která napomáhá zmírňovat frustrace a negativní emoce.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno