Jak vybavit, zařídit dětský pokoj

Vaše ratolest je bezpochyby tím nejcennějším, co v životě máte, a tak není divu, že pro ni chcete jen to nejlepší. To mimo jiné zahrnuje i vybavení perfektního dětského pokoje – veselého, barevného, hravého a tvůrčího, ale i bezpečného a funkčního. Jak to ale zařídit, aby byl doopravdy báječný?

Vsaďte na barvy

Ať už vybavujete interiér pro čerstvý přírůstek do rodiny, nebo třeba už staršího školáka, nikdy by v dětském pokoji neměly chybět pestré barvy. Barvy probouzejí dětskou fantazii, stimulují a rozvíjejí mysl. Nebojte se proto vsadit na pestrou výmalbu, barevné samolepky na zeď, poutavé dekorace, nábytek nebo doplňky. Samozřejmě nemusí barvami hýřit vše, přinejmenším byste si ale měli vybrat jednu či dvě stěžejní pestré barvy, a s nimi si vyhrát. Chcete-li u dítěte probudit aktivitu, volte tóny teplé, jako je rudá či žlutá. Pokud naopak chcete dítě uklidňovat, nejlepší budou studená modrá či zelená.

Dětské motivy

Podobně jako barvami, fantazii probudíte i pomocí dekorací, doplňků a výzdobydětskými motivy. Pro nejmenší to může být povlečení s medvídky nebo samolepky na stěnu s domácími zvířátky, starší pak oslovíte například fototapetou s oblíbeným komiksovým či pohádkovým hrdinou, nebo kobercem třeba s motivem autodráhy. Dětský pokoj je do značné míry vlastním světem vašeho dítěte, proto by měl odpovídat jeho potřebám i vkusu, zejména pokud už je dítě schopné vyjádřit své preference. Ty respektujte, a zkuste jim vyhovět – ať už má jít o výzdobu v duchu princezen, exotických zvířat, autíček, nebo třeba pohádky o Krtečkovi.

Vybavení na míru

Pokud jde o vybavení dětského pokoje, zejména co se týče nábytku, měl by odpovídat věku (a velikosti) vašeho dítěte. Nejdůležitější je správná velikost a výška židle i stolu. Ačkoliv byste jistě ušetřili koupí klasického nábytku, v mladším věku je pro vaše dítě zcela nevyhovující, a proto mnohem vhodnější je nábytek dětský. Naopak třeba skříně můžete koupit jakékoliv. Veškeré vybavení by ale s ohledem na dítě mělo být snadno udržovatelné, ideálně omyvatelné, bez ostrých rohů, a také odolné. Pokud navíc seženete nějaké multifunkční kousky, bude řešení úplně ideální. Trh běžně nabízí například úložné truhly sloužící i k sezení, nebo všemožné rozkládací stolky.

Praktické úložné prostory

Každé dítě má v dnešní době pokoj plný hraček. Aby byl jejich úklid snadný a rychlý, pořiďte do dětského pokoje praktické boxy, kontejnery, krabice či truhly. Při volbě plastových kusů budou lehké, takže je uzvedne i dítě, a když navíc budou opatřeny kolečky, můžete s nimi snadno manipulovat jak vy, tak potomek. Pokud jde o úložné prostory, platí přitom, že jich snad nikdy není dost.

Nechte dětem prostor

V interiéru máme často tendenci zaplňovat veškerý volný prostor nábytkem či přinejmenším dekoracemi. V dětském pokoji je ale naopak volný prostor výhodou, neboť děti milují všemožné hry, a k nim je prostor jednoznačně potřeba. Pokud vás volné místo provokuje, zaplňte jej jen měkkým kobercem s dětským vzorem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno