Jak se zbavit myší v domě

Někteří čtyřnozí chlupáči jsou našimi mazlíky a považujeme je za nejlepší přátele. Jiní jsou ale naopak nevítanými hosty, jejichž přítomnost je maximálně na obtíž. Například myši. Jak se jich ale efektivně zbavit a do budoucna jejich nechtěné návštěvě předcházet?

Hlodavec v domě znamená vždy poměrně velký problém, tedy pokud zrovna není umístěn v akváriu nebo kleci za účelem chovu. Hlodavci, zejména pak myši, totiž s přehledem sežerou či zničí potravinové zásoby domácnosti, poškodí konstrukce staveb, ohrožují vás všemožnými chorobami, a navíc se neskutečně rychle množí, takže i pokud se vám jich pár povede odchytit, problém zdaleka není vyřešen. Zabojovat je potřeba komplexně.

Jak se zbavit myší v domě

Pokud se u vás v domácnosti objeví nezvaná myška, neváhejte a zahajte generální úklid. Ukliďte, vyčistěte a vydezinfikujte veškeré prostory, kde se myši vyskytly, nebo kde by se podle vás mohly rády vyskytovat. Zabezpečte spíže a skladovací prostory. Na kanálové výpusti pak nasaďte ochrannou mřížku s hustým vzorem. Pokud máte myši na chatě či chalupě, kde stav nemovitosti není nejlepší, opravte také případné otvory ve zdech, utěsněte okna a dveře. Veškerá tato opatření fungují také jako prevence proti příchodu hlodavců. Stejně tak je ale vhodné jimi zahájit boj s hlodavci dříve, než přistoupíte k jejich samotné likvidaci.

Čím hubit myši

K samotné likvidaci hlodavců včetně myší se používají buď chemické prostředky, tedy zejména nástrahy v podobě granulí, pasty nebo prášku, dále mechanické pasti, případně zvukové elektronické odpuzovače. Každá z těchto variant má své výhody a nevýhody, které musí každý majitel zvážit sám.

Chemická likvidace hlodavců

Pokud jde o chemické prostředky, jejich výhodou je vysoká účinnost a nenáročná aplikace. Granule nebo prášek stačí umístit do místa výskytu hlodavců, a ti po nějakém čase po pozření návnady uhynou, nejčastěji následkem vnitřního krvácení. Hlodavec neumírá okamžitě, takže je dost možné, že myši umřou mimo vaši nemovitost a vy se na jejich smutný konec nebudete muset ani dívat. Bohužel možné je i to, že myš zemře někde v útrobách vaší stavby, v nedostupném prostoru, a její tělo se zde bude rozkládat, což znamená zápach i zdravotní riziko pro člověka.

Mechanické pasti na myši

Alternativou jsou mechanické pasti, které mohou hlodavce buď zachytit a usmrtit, nebo pouze zachytit.  Výhodou je, že umírající hlodavec vám určitě nezaleze do nepřístupných prostor domu, na druhou stranu mechanické pasti je potřeba často kontrolovat a doplňovat návnadu, a také budete muset často a přímo manipulovat se zachycenými či usmrcenými zvířaty. Pokud budete myši jen chytat, je potřeba je následně vypustit hodně daleko od obydlí, jinak si znovu najdou cestu zpět. Živolovné pasti je nutné v souladu se zákonem každý den kontrolovat, aby nedocházelo k trápení zvířat.

Elektronické zvukové odpuzovače hlodavců

Pokud je vám proti srsti myši hubit a raději byste je jen dostali daleko od vaší nemovitosti, můžete vyzkoušet elektronické odpuzovače, které vydávají zvuk o vysoké frekvenci, který je hlodavcům nepříjemný. Po nějaké době proto objekt s aktivním odpuzovačem opouští. Pro většinu lidí jsou přitom tyto zvuky nad hranicí slyšitelnosti, avšak citlivější osoby zvuk vnímat mohou, a může jim být nepříjemný. Spolehlivost metody je navíc dost sporná.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno