Jak se zbavit holubů

Holubů u nás existuje hned několik druhů, nejčastěji se však setkáte s holubem domácím. Ten se ve zdivočelé podobě vyskytuje hojně ve městech, kde si již zvykl na ruch a člověka, a to dokonce natolik, že se nezdráhá okupovat a znečišťovat balkóny či parapety městských bytů a domů. Kromě trusu obtěžuje také hlasitým vrkáním, nemluvě pak o možných přenosných chorobách. S nevítanými hosty u oken lze ale snadno bojovat. Stačí jen využít několik málo triků.

Užívat si ve městě přírodu v podobě zeleně a ptactva na balkoně může být příjemné, ovšem nálety hlučných holubů zanechávajících po sobě kopy trusu nejsou zrovna nejpříjemnější. A co teprve paraziti, plísně, roztoči, salmonelóza či klíšťová encefalitida, kterou holubi často přenášejí?

Proto pokud začnete pozorovat u svých oken zvýšený pohyb holubů, neváhejte a učiňte opatření, která je odeženou o kousek dál. Možností je hned několik.

Možnost číslo 1: Lesk

Velmi nenásilnou metodou k plašení holubů je umístění lesklých předmětů na balkon či vně okna. Nejlepší je přitom zavěšení, díky kterému se předmět houpe a vytváří výrazné odlesky v nepravidelných intervalech, v závislosti na větru. Realizace přitom může být zcela nenákladná. Skvěle poslouží provázek a stará cédéčka. Tato možnost je ale vhodná pouze pro okna a balkony na prosluněných místech. Balkon v zastíněné zástavbě bude chtít některý z dalších triků.

Možnost číslo 2: Atrapy

Zajímavým řešením může být umístění atrapy dravce na balkon či okno. I na dálku holub siluetu dravce rozpozná, a raději se vaší nemovitosti vyhne. Holub ale není úplně hloupý, takže po čase si na nehybného dravce zvykne a je možné že se i přesto přiblíží. Pokud možno tedy čas od času atrapu přesuňte na jiné místo.

Možnost číslo 3: Sítě

Vysoce spolehlivým řešením je natažení sítě přes balkon, čímž přímo zabráníte holubům v příletu. Existují dnes dokonce i speciální sítě přímo pro tyto účely. Bohužel síť nemusí být příliš estetická, a navíc omezuje nejen holuby, ale třeba i váš výhled nebo možnosti využití balkonu.

Možnost číslo 4: Bodce na holuby

Řešením na míru nevítaným holubům jsou bodce. Neděste se, nejsou určeny k napichování ptactva, dokonce ani nejsou bodci v pravém slova smyslu – nejsou totiž ostré. Jedná se spíše o trčící tyče připomínající bodliny, na které si pochopitelně holub nebude chtít sednout. Hrotový systém většinou tvoří hroty ve dvou až čtyřech řadách, které mohou být rovnoběžné, ale i vějířovitě se oddalující. Vyrábí se například z polykarbonátu a oceli, díky čemuž životnost dosahuje až 15 let. K římse či okapu se lepí tmelem.

Možnost číslo 5: Hubení

Jsou-li všechny možnosti vyčerpány a nepomohla ani jejich vzájemná kombinace, můžete požádat odbornou deratizační firmu o jejich vyhubení. Vaše peněženka sice bude o několik tisícovek lehčí, vše však proběhne spolehlivě a legálně. Deratizátor je totiž povinen splnit řadu podmínek, jež mu ukládají příslušné předpisy a právní normy.

Jaké druhy holubů existují?

Holubů existuje hned několik druhů. Nejznámější je holub domácí, který bývá chován pro zábavu nebo užitek, například jako takzvaný poštovní holub. Vyšlechtěn byl pravděpodobně z holuba skalního, který u nás však není příliš běžný. Naopak běžně ve volné přírodě se můžeme setkat s holubem hřivnáčem a holubem doupňákem. Mezi exotické a u nás vzácné druhy holubů naopak patří třeba holub krvavý, nádherný, bronzový, chocholatý, vínokrký či zelenokřídlý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno