Detaily hrají mnohdy větší roli, než si vůbec jen představujeme. V bydlení tedy rozhodně. Jsou to totiž právě ony detaily, které vdechují interiéru ducha, poutají a rozhodují o tom, jak se budete v daném prostoru cítit. Také proto investujeme nemalé prostředky do bytových doplňků, jako jsou koberce, obrazy, nebo třeba záclony. Nejde ale jen o to vybrat ten správný kousek, nýbrž je potřeba umět jej i umístit do interiéru – například správně pověsit a naaranžovat záclony. Jak na to, se dozvíte na následujících řádcích.
Jak se dá věšet záclona
Způsobů, jak pověsit záclonu, je hned několik – odvíjí se ale od úpravy a provedení záclony. Pokud není záclona nijak upravena, pak se věší pomocí žabek, které visí na kroužku navlečeném na garnýži. Toto řešení je klasické a běžné z dob minulých, bohužel žabky mohou při neopatrném zacházení snadno záclonu poškodit, což je riziko, se kterým musíte počítat. I neupravenou záclonu si ale můžete nechat dodatečně upravit – nechat opatřit například navlékací páskou (navlékací stuhou) nebo látkovými poutky k zavěšení. Některé záclony či závěsy jsou takto upraveny již při koupi. Jiné pak mohou přímo ve vzoru látky obsahovat oka, která slouží k prostrčení garnýže, a tedy zavěšení záclony – typicky u kuchyňských krátkých záclonek.
Jak pověsit záclonu pomocí žabek
Samotné zavěšení záclony na žabky není nic složitého. Žabky fungují podobně jako kolíčky na prádlo, pomocí kterých zkrátka přichytáváte záclonu ke kroužkům již zavěšeným na garnýži. Důležité (a pro někoho složité) je ale rovnoměrné rozmístění žabek. V místě žabek se totiž záclona také zahýbá a tím řasí, proto je nevyhnutelně nutné, aby rozmístění bylo dokonale rovnoměrné. V opačném případě by totiž záhyby byly neestetické.
Rovnoměrného rozmístění žabek docílíte snadno například pomocí pěti, devíti, sedmnácti nebo třiatřiceti žabek. Nejprve jednoduše zavěsíte záclonu za oba kraje na nejkrajnější žabky na garnýži. Záclona se ve středu prohne a vytvoří písmeno „U“. Uprostřed prohybu záclonu chytnete a zavěsíte na prostřední žabku ze zavěšených, a to tak, že nejprve vytvoříte na zácloně sklad – záhyb. Velikost volte podle vkusu, počtu žabek a šířky záclony. Po prvním zahnutí a zavěšení vám vzniknou dvě písmena „U“, se kterými budete předchozí postup opakovat. Nezapomeňte ale také na zachování směru skládání. Opakovat postup budete do té doby, než budou všechny žabky obsazeny. Rozestupy žabek by díky tomuto postupu měly být bezpochyby dokonalé.
Jak zavěsit záclonu bez pomoci žabek
Pokud nechcete využívat žabek (ať už kvůli riziku poškození záclony, nebo z estetických důvodů) můžete si na záclonu nechat našít navlékací pásku, která se našívá nahoru na zadní stranu záclony. Tato páska má oka, kterými můžete garnýž protáhnout a takto záclonu zavěsit. S řasením pak může pomoci řasící páska, která zajistí rovnoměrné řasení pouhým zatáhnutí šňůrek. Tu lze opět (i dodatečně) našít na záclonu. Alternativou pro zavěšení je také dodatečné našití poutek či přišití tunýlku – záleží pouze na vkusu a konkrétním účelu.
Foto: Lucie Drahošová