Jak postavit včelín

Včelí med je oblíbenou snídaňovou pochoutkou i obchodně oceňovaným artiklem, není proto divu, že se stále více lidí zajímá o včelaření. Pokud patříte mezi ně, pak jste už určitě přemýšleli o pořízení včelína nebo i jeho stavbě. Vyrobit jej totiž zvládnete i svépomocí, je však potřeba dodržet určitá pravidla pokud jde o vzhled, řešení a dispozici.

Jak vypadá včelín

Včelín je již poměrně rozměrná konstrukce, která nabízí prostorné zázemí nejen pro včely, ale také včelaře a především jeho vybavení, kterého nebývá poskromnu. Obecně je to pak obyčejná dřevěná boudaokny na straně úlů a také nad nimi, kde musí být okna otvíratelná. Každé okno je také třeba vybavit včelím výkluzem. Pro včelaře pak nesmí logicky chybět vstupní dveře.

Jak na stavbu včelína

Pro včelíny je ideálním materiálem dřevo, které nejrychleji reaguje na změny počasí. Vnější konstrukci včelína zhotovíte jednoduše z trámů a prken, kdy vytvoříte stropní a podlahovou obdélníkovou konstrukci, které spojíte čtyřmi trámy v rozích včelína. Pomocí prken a šroubů pak z venku jednoduše stavbu obložíte a osadíte okna, přičemž je potřeba myslet i na prostor pro dveře. Zevnitř pak můžete hotovou konstrukci obložit například umakartem, hobrou nebo natřeným sololitem. Obložení vyřeší budoucí škvíry, které se mezi prkny vlivem času vytvoří. Z exteriéru by měl včelín tvarem a barvou korespondovat s okolím. A co se týče umístění včelína, ideální je slunečné, teplé a suché místo chráněné před větrem. V doletu včelstvev by pak samozřejmě měl být k dispozici dostatek potravy a pro potřeby včelaře je potřebná přístupová cesta.

Interiér včelína

Co se týče vnitřního vybavení, včely potřebují především odpovídající počet úlů. Pro včelaře by pak ve včelíně měl být k dispozici stůl a židle, případně i kanape, a také úložný prostor na vybavení – dostatečně velký podle toho, zda bude ve včelíně prováděna pouze údržba včelstvev, nebo například i samotné zpracování medu.

Alternativy včelína – včelník a přístřešek

Pořízení včelína ale zdaleka není jedinou možností pro chov včel. Včely můžete umístit například i do včelníku, což je konstrukce se čtyřmi až osmi úly chráněná ze všech stran prkny. K přístupu ke včelám v tomto případě slouží buď odklopitelná střecha, nebo zadní dvířka. Včelař při práci se včelami stojí venku. Včelník není pevně spojen se zemí a konstrukce se dá snadno rozebrat, proto jde o ideální variantu pro účely transportu.

Další možností je přístřešek pro včely, což je v zemi pevně zapuštěná konstrukce se střechou. Střecha je dostatečně velká aby při nepřízni počasí ochránila jak včely, tak i včelaře. Úly jsou pod přístřešky nejčastěji v řadě za sebou ve výšce 20 až 50 centimetrů nad zemí s tím, že práce v úlu probíhají shora.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno