Láska prochází žaludkem, a tak se žádný spokojený domov neobejde bez útulné a funkční kuchyně. Jak ale skloubit požadavky na estetiku, funkčnost, praktičnost i bezpečnost? Jednoduše – stačí dodržet pár základních pravidel.
Obsah článku
Organizace je základ
Základem veškerého plánování kuchyně by měla být správná organizace prostoru. Pokud bude prostor správně a funkčně rozčleněn, ušetříte si při vaření i stolování spoustu času, a vyhnete se řadě komplikací, kdy například nemáte potřebné suroviny či nádobí po ruce zrovna tam, kde byste jej potřebovali.
Obecně je v kuchyni rozlišováno pět základních zón – zásobovací zóna (pro potraviny), zóna vaření, ukládání (na nádobí), mytí, a přípravy. Každá z těchto zón by měla být umístěna přímo v kuchyni. Zejména v případě sektorů zásobovacích a ukládacích přitom při navrhování počítejte s rezervou, neboť během života nádobí bude přibývat, stejně jako možná i potravin s rozrůstajícím se počtem členů domácnosti. A místo se bude hodit. Co se týče uspořádání, má svá striktní pravidla. Podle odborníků je nejvhodnější, pokud jsou zóny uspořádány zleva: zóna zásobovací, zóna vaření, ukládání, mytí, a nakonec zóna přípravy – v případě, že jste praváci. Pokud jste leváci, mělo by být řazení opačné. A to bez ohledu na tvar nebo velikost kuchyně.
Tvar podřiďte prostoru
Tvar i velikost kuchyňské linky musí vycházet primárně z možností prostoru. V úzké panelákové kuchyni určitě neexperimentujte s ostrůvky, a naopak v rozměrném rodinném domě nezůstávejte u jednoduché úsečkové linky. Pokud vaše fantazie příliš nápadů nenabízí, poraďte se s odborníky nebo se alespoň inspirujte – na internetu, v literatuře nebo i diskontech nábytku. Možností je nepřeberné množství, a jistě vás alespoň některá řešení zaujmou.
Výšku si diktujte podle sebe
Zatímco tvar kuchyňské linky a její velikost by měla vycházet z možností prostoru, výšku si libovolně přizpůsobte podle sebe. Horní skříňky by měly být v takové výšce, abyste bez potíží dosáhli i na nejvyšší police, ale zároveň vám skříňky nepřekážely při práci na pracovní desce linky. Nejvrchnější hrana skříněk bývá často na úrovni dvou metrů, může být ale i níž, nebo výš. Maximálně by ale měla být 210 centimetrů vysoko od podlahy. Pokud jde o skříňky dolní, ty se vyrábí standardizované. Přesto rozdíly tu jsou. Sehnat totiž můžete skříňky od 85 do 95 centimetrů. Zejména pokud jste menšího nebo naopak vyššího vzrůstu, může ale i oněch pár centimetrů pomoci.
Design je věcí kompromisu
Pokud jde o vzhled vaší kuchyně, základním požadavkem je, abyste s ním byli spokojeni (ne-li rovnou nadšeni) vy sami. Stejně tak byste se ale měli ohlížet na praktičnost, nadčasovost a především kompatibilnost s interiérem. Například do malé místnosti není příliš vhodná tmavá barva, podobně jako do domácnosti s dětmi není ideální vysoce lesklý povrch, na kterém jde vidět každá skvrnka. Obecně je ideální se obrátit na odborníky například z kuchyňského studia, kteří vám poradí a nabídnou řešení na míru po všech stránkách.