Drátkování parket – jak na to

Máte doma pod kobercem ukrytý poklad v podobě dřevěných parket? Ztratily už ale lehce svůj lesk a hyzdí je nevzhledná černá místa? Nemusíte hned běžet pro brusku! Dostat parkety do formy můžete i pomocí tradiční metody drátkování, která je levná a efektivní.

Kdy volit drátkování parket

Drátkování parket je ideální zejména pokud chcete oživit své zašlé podlahy, zvýraznit jejich léta a dodat jim ztracený šmrnc. Pokud jsou však parkety poškozené, drátkováním žádné zázraky nevykouzlíte. Stejně tak nepočítejte s tím, že se pomocí drátkování zbavíte laku na parketách. Pro tyto účely je tu naopak bruska.

Než začnete drátkovat

Samotnému drátkování by vždy měla předcházet příprava podlahy, během které zbavíme parketovou podlahu všech vyčnívajících předmětů, jako jsou hřebíky, vruty, spony či jiný spojovací materiál. Následně můžeme provést případné potřebné opravy podlahy, jako je například náhrada vyjmutých vrutů.

Čím a jak drátkovat

Pro drátkování parket jsou k dostání speciální drátěnky na parkety, které nejsou příliš tuhé ani nemají ostré konce, tudíž parkety určitě nepoškrábou, ale opravdu jen očistí jejich povrch a odstraní nečistoty z jednotlivých pórů. Co se týče způsobu drátkování, tradičně se provádělo rukama, v kleče, samozřejmě za použití rukavic. Technika je pak podobná jako při drhnutí podlahy například kartáčem, ovšem nejvhodnější je drátkovat po jednotlivých parketách samostatně, ve směru po létech, vždy několikrát každou z parket.

Výhody a nevýhody drátkování

Ruční drátkování na rozdíl od ovládání brousícího stroje zvládne téměř každý, navíc u drátkování jedním špatným pohybem zdaleka nemůžete parkety zničit. Nemluvě pak o ceně, která se pohybuje za drátěnku řádově v desítkách až stovkách korun, zatímco u strojového broušení vyjde na tisíce. Pokud jde ale o fyzickou náročnost, drátěnka vám dá zabrat. Drátkování jde totiž opravdu pomalu a vyžaduje hodně sil i trpělivosti.

Možná vás napadá, zda by se nedal stejně použít i brusný papír. Ano, možnost to je, ovšem drátěnka je k parketám o něco šetrnější a díky mezerám v povrchu se zdaleka tolik nezanáší prachem, tudíž vydrží mnohonásobně déle. Pomocí drátěnky navíc nezbavíte povrch parket laku, zatímco v případě brusného papíru ano. Drátkování je tedy vhodné spíše pro čištění, zatímco s brusným papírem už míříte k renovaci.

Co po drátkování?

Drátkováním částečně narušíte strukturu parket a po této úpravě je potřeba je ošetřit – ideálně pastou či hydrovoskem, nikoliv lakem.

Drátkovací stroje

Spolu s rozvojem techniky dnes nastal pokrok i v drátkování, které lze realizovat nejen ručně, nýbrž i pomocí speciálně vyvinutých strojů ohleduplných k podlaze. Strojové drátkování navíc zaručí rovnoměrné drátkování parket v celé ploše povrchu, bez nebezpečí vzniku hrbolů, rýh či prohlubní. Nemluvě pak o možnosti odsávání prachu, díky které stroje minimalizují množství prachu v místnosti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno