Dekorační roletky do oken

Okna jsou běžnou funkční součástí většiny interiérů, neboť právě jejich prostřednictvím do domů a bytů prostupuje potřebné denní světlo. Jsou-li ale okna holá, působí interiér často neútulně a fádně. Nemluvě o tom, že občas chceme také zamezit přístupu světla nebo i zvědavým pohledům z ulice. To ale rozhodně neznamená, že si musíte dům ověsit staromódními záclonami. Variant je daleko více, a jednou z nich jsou například moderní látkové roletky.

Proč volit rolety do oken

Když se řekne okenní rolety, rozhodně si nepředstavujte nudné nebo dokonce zašlé béžové rolety na tkaničce, sloužící k zastínění oken ve starém domě vaší prababičky. Moderní okenní rolety jsou designové stejně jakýkoliv jiný doplněk interiéru. Nabízejí se ve všech barvách, v několika materiálech s různou mírou propustnosti světla, a v současnosti také v množství vzorů, které mohou pomoci zajímavě oživit jakoukoliv místnost.

Jejich nespornou výhodou oproti záclonám je především vysoká efektivita, pokud jde o stínění. Pokud ale zatemňování místnosti neplánujete, a přejete si jen jemné stínění, i v takovém případě rolety poslouží – stačí zvolit patřičný druh látky. Jakmile přitom roletu už vůbec nepotřebujete, můžete ji jednoduchým pohybem zcela vysunout nahoru, kde je srolovaná a téměř neviditelná.

Snadná je navíc i údržba rolet, kdy stačí látku pouze otřít vlhkým hadříkem. U moderních polyesterových látkových rolet ale tuto činnost budete provádět opravdu jen zcela výjimečně. Manipulace s roletami pak také není nijak náročná, a zvládnou ji jistě i děti.

Nevýhody okenních rolet

Naopak lehce nevýhodné u rolet je, že okamžitě můžete regulovat světlo pouze částečným vytahováním rolety nahoru, což ale způsobí, že spodní částí okna bude prostupovat ostré světlo, zatímco nahoře vůbec žádné. Máte-li pak okno například přímo naproti televize, je to velký problém, neboť odhalená část okna příliš osvětluje obrazovku. Pro tyto případy jsou vhodnější žaluzie, u kterých lze regulovat prostupnost světla v rámci celé plochy, nebo závěs, který podle druhu látky může více či méně stínit v rámci celé plochy okna.

Druhy okenních rolet

Kromě mnoha designových provedení nabízejí rolety také dvě různé provedení lišící se ve způsobu uchycení rolety. Prvním typem je roleta upevněná na zdi nad oknem, což je klasické řešení známé z dob minulých. V tomto provedení roleta zakrývá nejen okno, ale i část zdi okolo něj. Je-li přitom roleta stažená, nelze dost dobře otevřít okno dokořán, neboť dochází ke krčení rolety, a může dojít i k jejímu zničení.

Druhou variantou je roleta umístěná na okenním rámu, která je proto užší, a zakrývá pouze okenní tabuli. Výhodou varianty umístění na okenní rám je, že nemusíte vrtat žádné otvory do zdi, neboť k uchycení slouží speciální držáky přímo pasující na okenní rám. Navíc u této varianty můžete i se staženou roletkou okno bez problémů do široka otevřít. Roleta drží po celou dobu blízko skla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno