Zpevnění příjezdové cesty – jaké varianty se nabízejí?

Ať už jste majitelem chaty nebo rodinného domu, ke své nemovitosti pravděpodobně potřebujete mít vybudovanou také příjezdovou cestu, a to ideálně zpevněnou. Variant zpevňování je hned několik, stačí si vybrat tu nejlepší pro vaše potřeby.

Zpevnění pomocí zatravňovacích dlaždic

Jednoduché řešenísouladu s přírodou představují zatravňovací dlaždice, které jsou duté a umožňují prorůstání trávy. Zatravňovací dlaždice obecně je možné využít pro celé plochy, ale třeba i jen pro vybudování dlážděných kolejí pro průjezd auta. Dlaždice mohou být betonové či plastové, v případě plastových se dále dělí na tenkostěnné a tlustostěnné.

Betonové zatravňovací dlaždice jsou klasickým a léty prověřeným řešením, které navíc imponuje nízkou cenou. Beton vydrží chůzi i pojezd, na rozdíl od plastu je ale masivní beton nepřehlédnutelný, což ne každému vyhovuje. Zeleni se navíc v drobných mezerách v betonu nemusí dařit. Alternativou je ale nahrazení zeleně drobným štěrkem, který spolehlivě a esteticky mezery vyplní.

Pokud jde o plast, tenkostěnné plastové dlaždice jsou určeny pro chůzi, nikoliv pojezd auty. Výhodou této varianty je maximální množství zeleně, nevýhodou vyšší pořizovací cena. Tlustostěnné plastové dlaždice jsou pak funkčně srovnatelné s betonem, kdy bez potíží odolávají i průjezdu aut. Vůči zeleni jsou však ve srovnání s betonem ohleduplnější, neboť nepojímají vlhkost a neberou ji tudíž zeleni, která ji potřebuje.

Zpevnění pomocí štěrku

Na nepříliš strmých plochách je možné ke zpevnění využít štěrk, který je extrémně rychlým řešením. Plochu je nejlepší předem ohraničit obrubníky, není to ale podmínkou. Před posypáním štěrkem je ale vždy vhodné podkladovou zeminu zhutnit a ideálně plochu pokrýt folií proti prorůstání zeleně, která zajistí, že štěrkem nebude ani při tenčí vrstvě prorůstat tráva a plevel. Poté stačí nechat přivézt štěrk požadované hrubosti, rozprostřít jej hráběmi a případně znovu zhutnit.

Zpevnění pomocí betonu

Opravdu pevný podklad vytvoříte pomocí betonu, a to buď za využití betonových desek, nebo vylitím betonu přímo na míru individuálních potřeb a tvarů. Výhodou betonu je maximální rovnost povrchu, estetická stránka ale ne každému vyhovuje. Navíc beton není příliš flexibilní, pokud jde o úpravy, a jakmile jednou plochu vylijete nebo pokryjete masivními betonovými deskami, těžko ji upravíte.

Zpevnění pomocí dlažby

Další možností je zpevnění plochy pomocí dlažby, například zámkové dlažby nebo dlažebních kostek. Tyto varianty jsou však určeny spíše pro movitější klienty a skutečné gurmány v oblasti bydlení. Zámková dlažba je vysoce elegantní a nabízí řadu tvarových variant jak pro pěší chůzi, tak pro pojezd. Dlažební kostky nejčastěji z žuly jsou pak řešením nejsofistikovanějším a finančně i realizačně nejnáročnějším. Na druhé straně splňují i vyšší nároky na zátěž i odolnost, která se blíží nezničitelnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno