Jak odstranit starý silikon

Ztratil už silikon okolo vaší vany, umyvadla či dřezu svůj příjemný vzhled nebo i funkci? Pak je na čase se se starým silikonem rozloučit a nanést nový. Starou vrstvu přitom rozhodně nepřekrývejte, ale pečlivě odstraňte.

Kdy odstranit starý silikon

Starého silikonu kolem vany, sprchového koutu, umyvadla či dřezu byste se určitě měli zbavit v momentě, kdy se odlepuje, odchlipuje nebo se v něm dokonce objevily černé spáry. V takovém případě již neplní svou funkci a v tom poslední je navíc znečištěn plísní.

Jak odstranit starý silikon

Starý silikon nejlépe odstraníte speciální škrabkou či odstraňovačem tmelů, které vás zbaví starého silikonu, aniž by došlo k poškození podkladu. Škrabka na silikon je podobná škrabce, kterou sundáváte starou dálniční známku – jde jednoduše o čepel s úchytkou, pomocí které seříznete starý tmel. Odstraňovač tmelů naopak chemicky tmel změkčí a ten pak zkrátka setřete.

Nanášení nového silikonu

Jakmile je starý silikon pryč, můžete na suchý a očištěný povrch nanést silikon nový. To zvládnete i sami za pomoci pistole a silikonové tuby. Z tuby odříznete špičku, vložíte ji do pistole a pak jednoduše jedete podél hrany, na kterou chcete silikon nanést, zatímco držíte „spoušť“ pistole. Obvykle to vyžaduje poměrně silný stisk, ale zároveň je potřeba to s množstvím silikonu nepřehnat. Raději si proto nejprve vyzkoušejte pistoli třeba na kusu starých novin.

Jakmile nanesete například metrovou linku silikonu, vrstvu vyhlaďte. K vyhlazení silikonové vrstvy využijete speciální hladítko a vodu s jarem, do které hladítko vždy namočíte, aby se nepřilepilo k silikonu. Místo hladítka můžete případně použít i prst namočený do jaru. Vyhlazení je přitom nutné provést jen malou chvilku po nanesení, jinak silikon ztvrdne a přestane být tvárný. Pokud silikonu při nanášení nanesete mnoho, nebo jej nanesete na místo, kam jste nechtěli, je možné jej ještě měkký setřít. Drobné silikonové nečistoty odstraníte těsně po nanesení hadříkem namočeným v jaru.

Co je vlastně silikon

Silikon je syntetický materiál vyrobený z křemičitého písku, který je netoxický, vysoce přilnavý, elastický, voděodolný a mrazuvzdorný. V podobě tmele jej lze dle typu využívat na spojování trhlin, vyplňování spár, těsnění a tmelení.

Jaký silikon vybrat

Silikon se liší například v barvách, kdy mezi nejběžněji používané patří transparentní (průhledný) a bílý. Existují ale i další možné tóny. Další rozdíly jsou pak ve vlastnostech a využití. Ve stavebnictví ke spojování spár mezi stěnami či okny slouží silikon stavební, v koupelnách a kuchyních pak silikon sanitární. Existují ale například i silikony se speciálními vlastnostmi, například tmely odolné proti plísni, které byste měli využít hlavně v případech, kde se vám plíseň dostala do původního silikonu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno