Odpojení plynoměru

Prodali jste nemovitost, zůstala vám z dědictví a bude nevyužitá, nebo zkrátka už plyn nebudete pro provoz domácnosti potřebovat? Pak je na místě nechat odpojit i plynoměr, za jehož využívání jinak platíte měsíční poplatky, bez ohledu na spotřebu. Demontáž ale pochopitelně musí provést váš dodavatel, nikoliv vy sami.

Jak ukončit odběr plynu

Ukončit smlouvu o sdružených službách dodávky plynu a demontáž plynoměru lze domluvit s dodavatelem plynu, a to nejčastěji písemně či osobně. Ukončení přitom musí provést vždy pouze člověk, který má s dodavatelem smlouvu. Konkrétní postup se přitom liší dle dodavatele. Jakmile jsou písemnosti úspěšně vyřízeny, následně je zapotřebí domluvit se s techniky na termínu demontáže plynoměru a závěrečného odečtu spotřeby, na základě kterého je také provedeno závěrečné vyúčtování dodávky služeb, ze kterého vám vyplynou přeplatky či nedoplatky. Rozhodně ale nečekejte, že vyřízení proběhne ze dne na den. Obvykle jde naopak spíše o týdny.

Provozovatel sítě versus dodavatel energie

Lidé si často pletou provozovatele distribuční sítě a dodavatele energie. Zatímco provozovatele sítě si vybrat nemůžete, jde jednoduše o majitele vedení ve vaší lokalitě, dodavatele si můžete vybrat bez problémů, a to z celé škály zájemců, kteří se předbíhají v nabídkách slev, benefitů či portfolia služeb. Provozovatelé distribuční sítě plynu jsou naopak v Česku pouze tři – RWE, Pražská plynárenská a Jihočeská plynárenská, jejímž vlastníkem je E.ON. Pro některé zákazníky přitom může být dodavatel a vlastník distribuční sítě stejný, pro jiné jsou to dva rozdílné subjekty.

Jak ukončit odběr plynu u RWE

Pokud je vaším dodavatelem společnost RWE, můžete si ohledně demontáže plynoměru zajít na kteroukoliv pobočku, nebo vyplnit formulář s žádostí o ukončení smlouvy o sdružených službách dodávky plynu s demontáží plynoměru. Pak už stačí jen dohodnout si termín ukončení dodávky a s techniky doladit termín demontáže plynoměru.

Jak ukončit odběr plynu u Pražské plynárenské

Klienti Pražské plynárenské mohou demontáž plynoměru objednat pomocí písemné žádosti, osobně na pobočce, nebo také prostřednictvím osobní návštěvy pracovníky v místě odběru, a to nejméně osm dní před ukončením odběru.

Jak ukončit odběr plynu u Jihočeské plynárenské

U Jihočeské plynárenské je potřeba vyplnit formulář Žádost o ukončení smlouvy, zaslat je poštou do místa sídla E.ONu a pak už jen čekat na termín odečtu a demontáže plynoměru.

Proč provést ukončení odběru

Ukončení odběru je vhodné si pohlídat jak při prodeji nemovitosti, tak i v případech, kdy plyn již nevyužíváte. Pokud totiž prodáte nemovitost a odběr neodhlásíte, jste povinni za něj i nadále platit, přestože spotřebu prováděl již nový majitel. Zároveň pokud plyn nevyužíváte, ale disponujete plynoměrem, platíte každý měsíc za jeho pronájem a za rezervaci plynu, a to vlastně zbytečně, pokud víte, že ani v nejbližší době nebudete plyn využívat.

1 komentář

  1. Dobrý den, potřebuji poslat žádost na demontáž plynoměru. Budeme dělat v bytě po tchánovi rekonstrukci a chceme demontovat plynoměr. Děkuji moc za odpověď. Prosím o zaslání žádosti na email. Marie

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno