Svahové tvarovky: Jak z nich stavět

Potřebujete zpevnit svah na svém pozemku, rádi byste oživili zahradu okrasnou zídkou, nebo jen hledáte způsob jak odděleně pěstovat třeba skalničky nebo okrasné rostliny? Řešením jsou svahové tvarovky, které vám mohou nabídnout pevnou oporu i estetický doplněk pro vaši zahradu, jehož budování zvládnete i svépomocí.

Co jsou svahové tvarovky

Svahové tvarovky jsou duté betonové dílce, které jak napovídá název, ideálně využijete ve svazích, kde je můžete skládat v řadách na sobě tak, že budou kopírovat terén a zároveň jej zpevňovat. Díky Betonu jsou dostatečně pevné, díky dutině však umožňují manipulaci i bez použití techniky. Dutiny jsou přitom určeny k vyplnění hlínou, případně kamenivem, pokud ve svahovkách neplánujete pěstovat zeleň.

Druhy svahových tvarovek

Svahové tvarovky jsou vyrobeny z betonu, lišit se ale mohou velikostí, barvou i vzhledem, kdy svahovky běžně seženete ve variantě hladké a štípané. Tvarem se pak mírně liší od měsíce až po půlkruh, případně obdélník se zkosenými rohy.

Kde využijete svahové tvarovky

Betonové tvarovky využijete při zpevňování svahů, budování okrasných zídek, ale třeba i lemování trávníku nebo obyčejném pěstování rostlin. Na rozdíl od běžných kamenných či jiných zídek, tvarovky jako jediné nabízejí komfort opravdu stabilní a odolné zdi a zároveň uchovávají možnost zahradničení. Díky oddělení jednotlivých tvárnic navíc můžete směle vedle sebe pěstovat i jinak si konkurující druhy, které by se běžně na záhonu navzájem hubily. Pokud stavíte jen opěrnou zeď a neplánujete pěstování zeleně, je ideální vysypat tvarovky štěrkem či pískem. V hlíně totiž zákonitě začne dříve nebo později něco růst, a pokud se nechystáte nic pěstovat, pravděpodobně to bude plevel. Pokud jste se rozhodli pro osázení svahovek, zvolte štěrkopísek na dno a hlínu do zbylého prostoru svahovky.

Jak stavět ze svahových tvarovek

Ať už skládáte tvarovky do kolmé zdi nebo jím kopírujete svah, ať už jde o klikatou zídku nebo rovnou zeď, tvarovky byste v řadách vždy měli skládat s překladem, tedy tak, že spoj mezi tvarovkami jedné řady bude pomyslně protínat tvarovku nad nimi – podobně jako když stavíte zeď z cihel. Překládat přitom můžete ideálně v polovině, ale například také v třetinách. Při pokládání každou z tvarovek vždy usaďte do roviny na požadované místo a vysypte její vnitřek zeminou či kamenivem, podle preferencí. Teprve po úplném ukotvení a naplnění celé řady tvarovek začněte s pokládáním další řady.

Co pěstovat v tvarovkách

Pokud jste se rozhodli do svahu či zídky z tvarovek zasadit rostliny, ve výběru máte poměrně široké možnosti. Ve svahovkách se bude dařit všem druhům skalniček, ale i letničkám, kapradinám či bylinkám, které navíc udělají dobrou službu i při přípravě vašich oblíbených jídel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno